Quantcast
Channel: Nacionalizam
Viewing all 481 articles
Browse latest View live

Matica hrvatska objavila prvi srpsko-hrvatski rječnik

$
0
0
Na skorašnjem Interliberu, koji počinje za tjedan dana, među novitetima koji će sasvim sigurno izazvati najviše komentara (a izdavač se toplo nada i interesa) jest “Srpsko-hrvatski objasnidbeni rječnik” profesora sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta Marka Samardžije.

Riječ o izdanju Matice hrvatske čija je najava prije točno dvije godine u Večernjem listu izazvala brojne uspjenjene kritike, primjedbe, kolumnističke humoreske i političke optužbe.Medijska buka bila je intenzivna kao da tu nije riječ o stručnom jezičnom priručniku koji je plod dugogodišnjeg rada uglednog hrvatskog jezikoslovca, nego o nekakvoj policijskoj tjeralici kojom će se iz hrvatske jezične prakse istjerivati riječi srpskog podrijetla.

“Dvadesetak godina nakon raspada druge zajedničke države, na hrvatskoj su strani odrasli naraštaji s hrvatskim jezičnim osjećajem, drukčije jezično odškolo­vani, koji u dodiru sa srpskim jezikom (u izravnoj komunikaciji, preko televizije ili tiskovina) zastaju nesigurni i zbunjeni jer im je velik dio toga leksika razumljiv, dio sličan vlastitomu, ali i jedan dio nepoznat i nerazumljiv, pogotovo kad su posrijedi nazivi i nestandardnojezični leksemi. Upravo zato odlučio sam sastaviti ovaj rječnik po načelima dvojezične leksikografije prvenstveno kao praktično objasnidbeno pomagalo pripadnicama/pripadnicima hr­vatske jezične zajednice za što potpunije, ispravnije i cjelovitije razumijevanje leksika srpskoga jezika”, ističe u predgovoru profesor Samardžija.

I tvrdi da mu namjera nije bila da povuče razdjelnicu ili popiše sve razlike između hrvatskoga i srpskog jezika niti sve leksičke i leksičkosemantičke razlike što postoje u jezičnoj praksi dviju jezičnih i etničkih zajednica, nego govornicama i govornicima hrvat­skoga olakšati razumijevanje srpskih općeleksičkih i češćih terminoloških osebujnosti.

“Budući da su u proteklih dvadesetak godina neka od privatnih, k tomu još uglavnom i amaterskih, pa i diletantskih izdanja o razlikama između hrvatskoga i srpskoga nekim stranim koleg(ic)ama, pokadšto i s primjesom slabo prikrivene zluradosti, poslužila kao dobrodošao “dokaz” o naravi jezične politike u Republici Hrvatskoj, a i o navodnim posrtanjima jezikoslovne kroatistike kao njezina pretpostavljena stručnog “servisa”, izrijekom napominjem da je ovaj rječnik kao autorsko djelo nastao bez ikakve i bilo čije “narudžbe” pa su i stajališta i prosudbe u njemu iznesene autorske, dotično moje i samo tomu naslovniku treba nasloviti sve kritike, pokude, prigovore i zamjerke”, piše Samardžija te otvoreno ističe da je do početka devedesetih godina prošlog stoljeća u Hrvatskoj vladao politikom brižno podupiran serbokroatizam koji je razlike između hrvatskoga i srpskoga jezika sustavno minimizirao i ignorirao.

Samardžija tvrdi i da je život u jugoslavenskom komunikacijskom prostoru sa zajedničkim “jezgrenim” dijelom nastavnih programa, zajedničkim radijskim i televizijskim emisijama, kazališnim izvedbama, a za muški dio hrvatske populacije i službom u JNA (u kojoj je de facto službeni i zapovjedni jezik bio srpski) ublaživao i umanjivao utjecaj razlika između hrvatskoga i srpskoga jezika u svakodnevnoj komunikaciji. Pri tome naglašava da se poneki jezikoslovac znao poslužiti doskočicama poput one o grahu i pasulju: “Naime nije važno je li grah ili pasulj, važno je da ga ima!”

Sada je pred hrvatskim čitateljima pregledni rječnik s više tisuća riječi na gotovo šest stotina stranica u kojem su prije svakog slova uvrštene leksikonski sažete natuknice o odabranim događajima iz srpske nacionalne i političke povijesti u rasponu od delija preko Ćele-kule do znamenitih manastira s Atosa ili Kosova. Posebnu je pozornost profesor Samardžija posvetio srpskopravoslavnomu kršćanskom nazivlju, ali i posuđenicama. Srpske se natuknice donose uobičajenim abecednim redom, i to na oba pisma, dakle i latinicom i ćirilicom.

Autor je samokritički istaknuo i da nema kompetencije izvornoga govornika srpskog te da je leksiku srpskoga jezika pristupio kao inojezični govornik.

– To ističem zbog toga što se, uza svu pomnju, moglo dogoditi da neki srpski leksem nije obrađen cjelovito ili da mu nisu “uhvaćene” sve značenjske nijanse. Takvi se propusti mogu relativno lako ukloniti samo uz pomoć stručnjaka s odgovarajućim metajezičnim znanjem i kompetencijom izvornoga govornika srpskoga, ali takvu osobu pripravnu za suradnju nisam uspio pronaći – ističe prof. Samardžija.

A kao što je uvrštavanje u rječnik npr. popovih muda i prije dvije godine izazvalo polemične iskre u hrvatskim medijima, tako će i sada, kada je Rječnik pred čitateljima, diskusija o njegovim prednostima i manama sigurno biti i glasna i duga.


Glavaš: Domoljublje smo dokazali 90-ih

$
0
0
Vinkovci, 2.11.2015. - Predizborni skup HDSSB-a u Vinkovcima. Na fotografiji Branimir Glavaš. foto HINA / mm

Vinkovci, 2.11.2015. – Predizborni skup HDSSB-a u Vinkovcima. Na fotografiji Branimir Glavaš.
foto HINA / mm

“HDSSB je regionalna stranka, ali HDSSB je i nacionalna stranka. HDSSB je i domoljubna stranka. Jer osim što volimo i ljubimo svoj zavičaj, mi volimo i ljubimo svoju domovinu Hrvatsku, a to smo pokazali i dokazali u ono vrijeme kada je to bilo najpotrebnije, onih 90-ih godina, a naročito za vrijeme velikosrpske agresije. I zbog toga se mi ne moramo nikome dokazivati danas u domoljublju”, izjavio je Branimir Glavaš na predizbornom skupu HDSSB-a u Vinkovcima (Facebook).

Kako je Glavaš svoje domoljublje dokazivao 90-ih godina prošlog stoljeća pokazale su odluke hrvatskih sudova. Županijski sud u Zagrebu je Glavaša i još petero suoptuženika 8. svibnja 2009. proglasio krivim za ratne zločine, a konkretno se radilo o ubojstvima Čedomira Vučkovića, Branka Lovrića, Alije Šabanovića, Milutina Kutlića, Svetislava Vukajlovića, nepoznate ženske osobe i Bogadana Počuče. Radoslav Ratković preživio je pokušaj likvidacije, a Nikola Vasić je bio zlostavljan.

Mučne detalje obrazloženja nepravomoćne presude suca Željka Horvatovića portal Index.hr je 11. svibnja 2009. objavio pod naslovom “Audio: Kako su umirale žrtve ‘garaže’ i ‘selotejpa’”.

Presudu Glavašu i Ivici Krnjaku, Gordani Getoš Magdić, Dini Kontiću, Tihomiru Valentiću i Zdravu Dragiću pravomoćno je 2. lipnja 2010. potvrdio Vrhovni sud RH. Pravomoćnom presudom Glavaševa kazna smanjena je s deset na osam godina zatvora.

Razlog zbog kojeg je Glavaš danas na slobodi odluka je Ustavnog suda RH objavljena 12. siječnja 2015. godine. Tom odlukom Ustavnog suda ukinuta je pravomoćna presuda Vrhovnog suda, te je naloženo ponavljanje procesa. No, Ustavni sud pritom nije Glavaša apsolvirao od krivnje, već je objasnio da se sudski proces mora ponoviti zbog – pravnih tehnikalija.

Ustavni sud RH, naime, smatra da je Vrhovni sud pogriješio kada je na zločine počinjene nakon međunarodnog priznanja Hrvatske 8. listopada 1991. godine primjenjivao odredbe Ženevske konvencije o zaštiti žrtava nemeđunarodnih oružanih sukoba. Prema Ustavnom sudu, Domovinski rat je nakon međunarodnog priznanja Hrvatske imao karakter međunarodnog sukoba, te se Vrhovni sud trebao ravnati po odredbama Ženevske konvencije koje se odnose na ratove među državama. Također, Ustavni sud je naložio Vrhovnom sudu da ocijeni jesu li sve stranke u postupku imale ravnopravan status. Vrhovni sud također će morati raspraviti Glavašev prigovor prema kojem je Nikola Vasić, jedna od žrtava zlostavljanja u Osijeku, okvalificiran kao civil, a zločin protiv njega kao ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Glavaš tvrdi da Vasić nije bio civilna žrtva rata. Ustavni sud uvažio je i Glavašev prigovor na davanje statusa krunskog svjedoka Krunoslavu Fehiru, zaključivši da Glavaš nije bio upoznat s činjenicom da je Fehir postao krunski svjedok tužiteljstva (nakon što je izvorno bio drugookrivljeni u postupku), niti je mogao pred sudom iznositi svoje argumente o dokazima koje je Fehir iznio ili uložiti žalbu.

Hrvatski jezični portal domoljublje definira kao ljubav prema domovini, a domoljuba, rodoljuba ili patriota kao onoga koji voli svoju domovinu i narod. Nacionalizam, s druge strane, Hrvatski jezični portal definira kao svjetonazor koji nacionalne vrijednosti nadređuje ostalim građanskim vrijednostima ili kao prekomjerno isticanje prava, težnji i vrijednosti vlastite na račun drugih etničkih skupina i nacija. Ubijanje i mučenje civila, motivirano njihovom etničkom pripadnošću, s domoljubljem se nikako ne mogu izjednačiti.

faktograf

 

Non serviam Igora Mandića: Što je škodljivije – voda ili domoljublje?

$
0
0

Igor Mandić„Ako se uzima u neumjerenim količinama i…. (???) može škoditi“. Ovo je mala test pitalica za ljude opsjednute kojekakvim škodljivostima, a koji još ne shvaćaju da je samo čovječanstvo najškodljiviji nametnik na Zemlji. No, da ne mudrujem isuviše, molim zainteresirane da naznačene točkice, s upitnikom, sami za sebe, za razonodu, popune kojim mu drago sadržajem, kako što kome iznebuha pada na um. Na odgovor nas može ponukati bilo neka naša trajna obuzetost nečim, bilo trenutačni utjecaj iz medijske sfere. Kako moja malenkost spada u prvi slučaj popunio bih točkice ovako:

Ako se uzima u neumjerenim količinama i DOMOLJUBLJE može škoditi!

Otrcana je činjenica da je kroz historiju svih zemalja/država/nacija najveće nesreće najčešće uzrokovalo prežderavanje domoljubljem iliti opijanje patriotizmom, kao posljednjim kolektivnim orgijama koje su preostajale ispražnjenim ličnostima. Molim lijepo, nije ovo nikakvo upletanje u naše aktualno nabacivanje/cjenkanje/nadmetanje domoljubljem (tko sam ja da im sudim?), već je samo malo zaokovrnuta parafraza najglasovitije definicije toga pojma, a po kojoj je „domoljublje – posljednje utočište hulja“. Tvorac joj je Samuel Johnson (1709.–1784.), kod nas slabije (ako ikako) poznati engleski leksikograf i praktički roditelj modernog engleskog jezika, s rječnikom iz 1755. godine. A citat se može pronaći samo posredno, u njegovoj biografiji koju je napisao James Boswell (1740.–1795.).

Ostavljajući se, ipak, ovakvog sterilnog prekapanja po leksikonima, kako bi bilo da točkice nadopunimo pojmom, recimo, da „u neumjerenim količinama i LJUBAV može škoditi?“. Jer, i ljubav ubija, zar ne? A, da umjesto domoljubljem i ljubavi nadopunimo točkice s NADANJEM, POŠTENJEM, POEZIJOM, VJEROM… kladim se da bi se našlo onih kojima bi se to činilo umjesnim (jer „nada se pokazala uzaludnom“; jer „poštenje mi je bilo suvišno; jer „poezija me je samo zavaravala“; jer „vjera je tek tlapnja koja me je iznevjerila….“ itd. itd) zapravo nema toliko sličnih „dobrih“ pojmova koje bismo mogli uvrstiti u pitalicu, a da se na kraju ne bi pokazali ispravnima, (tj. „škakljivima“). Ali, kako je ljudska narav pretežito negativistička, mi žudimo za „lošim“ pojmovima, koji bi nam mogli dokazati svoju škodljivost. Što gore – to bolje, pa jesmo li rekli da sve na svijetu – škodi?

Odrezak
Zar živimo u suton ove civilizacije, te ćemo svi izumrijeti ako se ne obratimo i ne postanemo biljojedi? (FOTO: pixabay) 

Tako je sada i kod nas nastala velika tarapana, jao i pomogaj, kad je nekakva samozvana Svjetska zdravstvena organizacija (po engl. akronimu WHO, pa tko je ona da nam sudi?), urbi et orbi (kao zdravstveni Vatikan) obznanila kako smo svi izloženi kancerogenim utjecajima, ako neumjereno jedemo crveno (prerađeno) meso, ako trošimo/pušimo duhanske proizvode, te ako pijemo alkoholna pića. Pa, što je ovo? Zar živimo u suton ove civilizacije, te ćemo svi izumrijeti ako se ne obratimo i ne postanemo biljojedi, namjesto što smo mesojedi, ako ne ostavimo duhan i alkohol… a ta je vizija naprosto apokaliptična. Ovo je masivni napad na sva zadovoljstva i užitke/naslade s kojim je čovječanstvo izrastalo tisućama godina, a sve zato jer nas MRZE KAD – GUŠTAMO! Ma, kvragu i njihove „fakin“ statistike, stvorene i frizirane prema obličju i duhu filistara, usukanih, duhovnih činovnika.

Razumljivo je, onda, da bi pod trenutnim medijskim utjecajem većina radoznalih preplašeno ispunila točkice s preporučenim „lošim“ sadržajima! Dakle, u neumjerenim količinama škodljivo bi bilo meso, ali duhan i alkohol apsolutno ne dolaze u obzir (ni u kojim količinama!?), dok je uvodnu predloženu pitalicu, kao svoju paradoksalnu tvrdnju, svojevremeno izvalio veliki pisac i nenadmašni ironijski duh, američki autor Mark Twain (1835.–1910.) i ona izvorno glasi:

Ako se uzima u neumjerenim količinama i VODA može škoditi!“ Bila je to, očito, njegova pošalica još u ona (američka) pred-prohibicijska vremena, kad su (pretežno ženske) antialkoholičarske udruge iz društva/običaja/muškaraca istjerivati alkoholnu Sotonu (ipak su trijumfirale u periodu od 1919. do 1933. godine, koliko je u SAD-u trajala idiotska/neljudska/kriminalna i kriminogena prohibicijska era). Pa da, kad stoka ne poznaje alkohol, moramo se vratiti vodi, no niti nju ne smijemo trošiti u neumjerenim količinama. Koliko je vremena bilo potrebno, da to shvate i današnji dijetetičari, koji su čovječanstvo na svim krajevima naveli/natjerali da se svakodnevno i trajno „nacejava“ vodurinom (fuj, odurne li tekućine, pa neka ju je i Bog stvorio). Godinama sam se valjao od smijeha gledajući po ulicama i/ili u tramvajima kojekakve osobe muške/ženske, mlade/starije, kako iz svojih torbica/naprtnjača/ruksaka i sl. Izvlače kojekakve bočice i cugaju, cugaju li vodicu, blažena osmijeha kao da upravo troše ili uzimaju infuziju bogovskog nektara, koji će im podariti vječnu mladost. Sada je ta opsesivna moda ponešto zamrla (a nitko ne poviče da zaboravne starce, na rubu dehidracije, treba češće nukati vodom), no svejedno držim poželjnijim da naši ljudi više budu akvaholičari, nego domoljubljem naćefleisani – nacioholičari!

lupiga

 

Cro Klux Klan

$
0
0

Hrvatsko nacionalno etičko sudište je paracivilna formacija HDZ-a, nešto kao Karamarkov prijeki sud u pričuvi, tijelo koje svojim javnim igrokazima navješćuje tehnologiju i metode razrješavanja društvenih napetosti što će biti formalizirane po osvajanju vlasti

Hrvatsko nacionalno etičko sudišteU našem nastupu priložit ćemo dokazni postupak u kojem će govoriti preživjele žrtve jugokomunističkog režima kojeg je predvodio diktator Josip Broz Tito, ali ćemo dokazati i opačine ovoga vremena danas.’ Tim je riječima prije neki dan svoj govor započeo Zvonimir Šeparović, nekadašnji Tuđmanov ministar pravosuđa, a danas predvodnik vrlo agilne skupine matorih ustašofila, organizirane u nešto što se zove Hrvatsko nacionalno etičko sudište.

Javno zasjedanje ‘sudišta’, tjedan dana uoči izbora, upriličeno je u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani ‘Vatroslav Lisinski’, uz oko dvije i pol tisuće lica okupljenih u gledalištu, uz golemi ekran na kojem se mogao pratiti tok procesa i tekst sadržaja ‘optužnih akata’, te čitav niz renomiranih desničara postrojenih na radnoj bini: od Marka Veselice do Nikole Štedula, od Džemaludina Latića do Ante Kovačevića, od akademika Josipa Pećarića do historičara Josipa Jurčevića, od odvjetnika Zvonimira Hodaka do odvjetnika Željka Olujića, od navodno živog Zdravka Tomca do navodno mrtvog Ante Pavelića

Posebni gost bio je pomoćni biskup zagrebački mons. Valentin Pozaić, a neformalna zvijezda večeri Dario Kordić, pozdravljen ovacijama razdragane publike. Svi su ispravno razumjeli da nazočnost osobe koja je u Haagu osuđena za najteže ratne zločine daje posebnu moralnu težinu etičkom sudovanju. U tom duhu je viktimolog Šeparović uvodno izlaganje završio uzvikom ‘Za dom’, na što je – umjesto uobičajenog ‘Spremni!’ – dvoranom odjeknulo gromko ‘Uvijek!’ Kod ustaša uvijek nešto novo! – komentirali su neutralni izvjestitelji, a usput je izbjegnuto kršenje postojećih zločinačkih zakona. Hrvatski nogometni reprezentativac Joe Šimunić, također jedan od uzvanika, nije imao primjedbi na prigodnu preinaku drage parole.

Nakon trosatnoga javnog vijećanja izrečene su i presude dvojici optuženih – Josipu Brozu i Zoranu Milanoviću. Prvi je proglašen krivim ‘za djela genocida i drugih zločina počinjenih nad hrvatskim narodom’, dok je drugi osuđen za ‘veleizdaju’, jer ‘djeluje kao Titov ideološki sljedbenik’. Budući da Hrvatsko nacionalno etičko sudište, kao što mu samo ime kaže, nema krivičnopravno već etičko poslanje, obojici zlotvora dodijeljena je kazna moralne likvidacije bez prava žalbe. A razlog zbog kojeg su Broz i Milanović osuđeni na istome ročištu približila je Eva Kirchmayer Bilić, inače pijanistica i profesorica na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji: ‘Komunistički režim djeluje i danas, čega današnje generacije uopće nisu svjesne!’

Zbog te generacijske nesvjesnosti, mnogima se aktivnost pogona nacionalne inkvizicije može pričinjati kao hipertrofirana groteska, nešto što je moguće vidjeti samo u lošijim teatarskim inscenacijama, no ipak vrijedi posebno naglasiti markantnije konture ambijenta u kojem se stvarna predstava događa: dakle Koncertna dvorana ‘Vatroslav Lisinski’, mjesto okupljanja boljestojećeg građanstva, gdje obično nastupaju ocvale operne dive i simfoničari, dvije i pol tisuće ljudi u sali, bivši ministar pravosuđa kao vođa ceremonijala, uvažena gospoda za sudačkim stolom što se povija od težine akademskih titula, zagrebački biskup kao donositelj toplih pozdrava s Kaptola, ispruženi dlanovi na prsima, pravednička škripa umjetnih zubala, idiličan nacionalni zagrljaj puka i elite, Hodaka i Glibota, Kirchmayera i Kikaša, te ključni element dekora: osuđeni ratni zločinac koji jamči moralnu težinu etičkim prosudbama, figura koja ima reprezentirati samu savjest hrvatske nacije.

Trenutak izabran za ‘osudu’ Zorana Milanovića zbog ‘veleizdaje’ – tjedan dana prije izlaska na birališta – potvrđuje da je Hrvatsko nacionalno etičko sudište jedna od paracivilnih formacija HDZ-a, nešto kao Karamarkov prijeki sud u pričuvi, rezervni sastav ideološke žandarmerije Domoljubne koalicije, tijelo koje svojim javnim igrokazima navješćuje tehnologiju i metode razrješavanja društvenih napetosti što će biti formalizirane po osvajanju vlasti.

Ne računajući opće fraze, sam vođa HDZ-a u zadnje je doba utanjio s izravnim prozivkama Jugoslavena, komunista i sljedbenika Titova zločinačkog režima, i to od momenta kada ga je Josip Manolić prokazao kao nekadašnjega sitnog konfidenta Udbe, ali uigrana ekipa obavlja vrijedan posao umjesto njega. U ranijim seansama – tek nešto manje pompoznim od one u Lisinskom – kao nacionalni izdajnici već su osuđeni Stipe Mesić, Ivo Josipović, Vesna Pusić, Milorad Pupovac, Budimir Lončar i Vesna Teršelič.

Na javnoj sceni tako već duže od godinu dana defilira bizarna hrvatska verzija Ku Klux Klana, staloženim bijesom nafutrana borbena skupina koja, umjesto kukuljica, dvocijevki i baklji, koristi debele dokazne spise, ‘povijesnu građu’ i iluminaciju koncertne dvorane. Pravnim bi se jezikom to moglo nazvati udruživanjem radi javnog sramoćenja.

Dramaturgija pogroma pritom je prilagođena ukusu tipičnoga ovdašnjeg malograđanskog fašista, jer se radi o simulaciji ‘stvarnog’ suđenja uz strogo utvrđenu proceduru, jer građom za moralnu likvidaciju rukovodi ‘stvarna’ akademska elita, jer harangu režiraju osobe s ‘nesumnjivim društvenim ugledom’, jer poprište obreda nije periferijska krčma nego hram nacionalne kulture, pa na taj način izrečena ‘presuda’ stječe pseudoinstitucionalnu važnost dovoljnu da posluži kao fitilj za masovni linč (dok pseudoetičku dimenziju osigurava onaj ratni zločinac zavaljen u prvome redu).

Na djelu je svojevrsno protokoliziranje mržnje, serija ceremonija kroz koju bi se imala obaviti sistematizacija niskih strasti, ozbiljan napor da se odstrel etničkih i ideoloških neprijatelja predstavi kao mehaničko djelovanje sustava i prije nego su se oficijelne institucije upustile u takav pothvat, tj. prije nego je Karamarkova politička horda preuzela vlast.

Stoga je zanimljiva indiferentnost aktualne pravne države prema takvoj praksi. Nakon što je protiv nje bila podignuta i javno oglašena ‘optužnica’ zbog ‘izdaje zemlje’, Vesna Teršelič je u svibnju ove godine podnijela prijavu policiji, shvativši rad Hrvatskog nacionalnog etičkog sudišta kao otvorenu prijetnju, no izuzev rutinskog informativnog razgovora sa Zvonimirom Šeparovićem ništa se nije dogodilo. Vrhovni inkvizitor tako je došao u priliku da efektno zaključi slučaj: ‘Vesna Teršelič je za nas nepoželjna u Hrvatskoj, persona non grata. Uostalom, ona je, po svemu sudeći, Slovenka.’

Slobodna građanska inicijativa posvećena etničkom i ideološkom unificiranju Hrvatske jeste, dakle, nešto više od putujućeg fašističkog cirkusa, ne samo zbog poticanja nacionalne histerije i pozivanja na linč, već i zato jer predstavlja uvjerljivu uvertiru u ono što nas po svemu sudeći čeka, jer aranžira iznimno živu predstavu o tome kako će funkcionirati državni aparat ukoliko Karamarkov HDZ preuzme vlast. Nositelji glavnih rola, uostalom, s aparatom su imali izrazito bliska iskustva: Šeparović je, rekosmo, bio ministar pravosuđa, Tomac potpredsjednik Vlade, Olujić državni odvjetnik…

Realna prijetnja utoliko je sadržana u mogućnosti da se sama simulacija javnoga suđenja nacionalnim izrodima – kakva je bila ona u dvorani ‘Vatroslav Lisinski’ – nakon 8. studenoga pokaže lažnom, što bi se ona mogla razotkriti kao simulacija simulacije, naime: kao provala najstvarnije stvarnosti prije nego je ona službeno stupila na snagu. Tada će se drugačije kolutati očima nad prizorom u kojem ratni zločinac nastupa u svojstvu moralne vertikale. Ono što Tomislav Karamarko i njegova domoljubna garda sve vrijeme obećavaju jest da će etički sudovi hrvatskih ustašofila uskoro steći zakonsku snagu.

portalnovosti

 

Sirijski predsjednik Assad o napadima u Parizu: “Pogrešna politika Zapadnih zemalja, naročito Francuske, dovela je do širenja terorizma – da bi se teroriste zaustavilo mora im se odmah prekinuti logistička i politička potpora”

$
0
0

AsadPo pitanju jučerašnjih terorističkih napada u Parizu oglasio se danas i sirijski predsjednik Bashar al-Assad. Za vrijeme jutrošnjeg sastanka s francuskom delegacijom u Damasku istaknuo je kako se napade koji su se jučer desili u Parizu ne može odvojiti od napada koji su se ovog tjedna desili u Bejrutu i onih koji se već 5 godina dešavaju u Siriji i diljem regije. “Terorističke organizacije ne poznaju granice”, istaknuo je sirijski predsjednik.

“Pogrešne politike Zapadnih zemalja, naročito Francuske, prema događajima u ovoj regiji, kao i okretanje glave od činjenice da njihovi saveznici podupiru teroriste, razlozi su zbog čega dolazi do širenja terorizma”, rekao je Assad te istaknuo kako će, ako se želi zaustaviti terorizam, biti nužno usvojiti drugačije politike te zaustaviti logističku i političku potporu za teroriste.

Francuska delegacija koja se sastala danas s Assadom – u kojoj su bili nazočni francuski zastupnici, intelektualci i osobe iz medija – složila se kako je jučerašnji napad u Francuskoj potvrda da niti jedna zemlja ne može biti sigurna od terorizma te kako mora doći do regionalnog i međunarodnog ujedinjenja u borbi protiv te pošasti.

Vezano uz temu:
Udarac terorizma na Pariz: Oko 150 mrtvih, stotine ranjenih u nizu napada – Analiza: Uzroci, posljedice i kako će ovaj barbarski pokolj promijeniti Europu

advance

 

Svjetla se gase u Evropi

$
0
0

Zapad mora priznati da je mnogo spominjanu borbu protiv međunarodnog terorizma godinama koristio za ostvarivanje svojih ekonomsko-financijskih interesa. Zapad mora priznati da nije učinio apsolutno ništa da bi spriječio stvaranje globalne opasnosti oličene u tzv. Islamskoj državi, dapače da je ona dobrim dijelom njegov proizvod

Pariz 2015U noći od petka na subotu, 13. na 14. studenoga godine 2015. svjetla su se počela gasiti u Evropi (nimalo slučajno koristimo frazu šefa britanske diplomacije s početka Prvoga svjetskoga rata). Na sedam lokacija u Parizu, glavnome gradu druge najznačajnije države Evropske unije, napali su teroristi, prema informacijama dostupnima u trenutku pisanja ovoga teksta, pripadnici tzv. Islamske države. Nepotpuna bilanca tih terorističkih napada bez presedana – više od 140 mrtvih i mnoštvo ranjenih. Neposredna posljedica: proglašavanje izvanrednog stanja u Francuskoj, zatvaranje francuskih granica, prekidanje prometa podzemne željeznice i zatvaranje zračne luke francuske metropole, suspendiranje letova iz SAD u Francusku te gotovo tisuću i pol vojnika sa strojnicama na ulicama Pariza. Uz pojačane mjere sigurnosti na belgijsko-francuskoj granici.

Prve reakcije demokratskog Zapada bile su očekivane: zaprepaštenje, osuda i poruka ‘Neće nas oni terorizirati, niti ćemo mi pokleknuti’. Zvuči dobro, još kada bi bilo istinito. Jer, gorka je istina – nasuprot zvučnim frazama – da džihadisti već sada itekako teroriziraju ne samo Francusku, nego širenjem atmosfere straha i nesigurnosti cijelu Evropu, zapravo cijeli svijet. I još nešto: taj je svijet već pokleknuo pred prijetnjom s kojom se nije u stanju nositi, proglašavanjem izvanrednog stanja u Francuskoj, izvođenjem vojske na ulice, prekidanjem vitalnih prometnih veza. Pokleknuo je i prihvaćanjem, a sve u skladu sa zakonima demokracije, jačanja ekstremne ksenofobične desnice kojoj nije na umu ništa drugo, nego dokidanje demokracije pod firmom borbe za njezinu zaštitu (od drugih i drugačijih). Ono što, međutim, taj svijet nije učinio, a sva je prilika da neće ni učiniti, to je prestajanje saniranja simptoma i okretanje prema stvarnim uzrocima međunarodnog terorizma koji je u liku tzv. Islamske države dobio svoju do sada najopasniju varijantu.

Zapad mora priznati da je sam stvorio monstruma koji se sada okreće protiv njega, a zaogrnut plaštem vjerskog fundamentalizma. Zapad mora priznati da je ne samo destabilizirao, nego i rušio, vojnom silom – izravno, ili isporukama oružja i novca domaćim nezadovoljnicima, ali i stranim avanturistima, plaćenicima – režime (istina je: ne demokratske po zapadnim standardima, ali stabilne) što nisu bili po volji nezajažljivim apetitima nadnacionalnih struktura gladnih energenata i željnih gospodarenja njima. Zapad mora priznati da je mnogo spominjanu borbu protiv međunarodnog terorizma godinama koristio za ostvarivanje svojih ekonomsko-financijskih interesa, održavajući tek privid borbe za uspostavljanje demokracije u državama kojima se do tada vladalo čvrstom rukom. I Zapad mora priznati da nije učinio apsolutno ništa da bi spriječio stvaranje globalne opasnosti oličene u tzv. Islamskoj državi, dapače da je ona dobrim dijelom njegov proizvod, jer je neselektivno naoružavao svakoga tko je prihvaćao borbu protiv sirijskog predsjednika Asada, čovjeka koji ljubomorno čuva naftne i plinske izvore u svojoj zemlji od ruku globalnih energentskih tvrtki. Napokon, Zapad mora priznati da i dalje ne čini ništa kako bi prekinuo trgovinu naftom tzv. Islamske države, koja je njezin bitan izvor prihoda, kao ni naoružavanje pobunjenika u Siriji što ih naziva umjerenima, a koji u pravilu – s modernim oružjem – prelaze džihadistima.

Hoće li Zapad sve to priznati? Gotovo je sigurno da neće.

Hoće li Zapad prihvatiti rusko savezništvo, možda čak i vodeću ulogu u borbi protiv međunarodnog terorizma, nakon što su ruski udari na ciljeve ISIL-a u Siriji u malo više do mjesec dana postigli više od onih što ih SAD uz nekoliko saveznika vodi već godinu dana? Hoće li Zapad pritisnuti Tursku koja je u dobroj mjeri odgovorna kako za širenje oružane pobune protiv Asada u Siriji, tako i za višemjesečnu plimu izbjeglica što iz kampova u Turskoj preplavljuje Evropu? Gotovo je sigurno da neće!

I što će se onda dogoditi? Što se događa s teškim bolesnikom kod kojega liječnici uporno liječe simptome, ne prepoznajući, ili ne želeći prepoznati stvarne uzroke bolesti? Jednostavno: bolesnik umire. Što će se dogoditi s projektom ujedinjene Evrope i borbe protiv međunarodnog terorizma (samo) u režiji Zapada? I opet jednostavno: ujedinjena je Evropa na najboljem putu da između svojih članica izgradi utvrđene granice (ako ih već neće trajno zatvoriti), te da utvrdi vanjske granice, pretvarajući se u ‘tvrđavu Evropu’, a borba protiv međunarodnog terorizma koja će se i dalje ograničavati na suzbijanje terorističkih akata, ali se neće baviti njihovim uzrocima, ostat će u konačnici neuspješna. Što drugim riječima znači da će teroristi jačati, da će područje svojega djelovanja sve više prenositi u Evropu, pa i dalje. Riječju: da će pobijediti.

Ima li na Zapadu državnika koji bi smogao hrabrosti prihvatiti te jednostavne i nepobitne istine? Nema! Ovih dana preminuli, iznimno popularni (zapadno) njemački kancelar Helmut Schmidt prije nekoliko je godina (i to baš u razgovoru s ruskim predsjednikom Putinom) vrlo otvoreno rekao kako današnja Evropa nema državnika od formata. Savršeno točno. ‘Mali’ državnici, zapravo političari-otpravnici poslova nisu više od činovnika kojima nesmetano manipuliraju krupni kapital i financijski centri, da vojno-industrijski kompleks (na kojega je poodavno, ali uzalud, upozorio američki general-predsjednik Dwight Eisenhower) i ne spominjemo.

Tko će, osim projekta ujedinjene Evrope, osim otvorenih granica i demokracije (što će neminovno ustuknuti pred naletom desničara – nacionalista i šovinista) biti najveća žrtva terorizma koji ‘gasi svjetla u Evropi’ (govori se već i o očekivanim napadima u Londonu)? Bit će to upravo oni koji u tisućama i stotinama tisuća bježe pred teroristima, tražeći utočište pred njima na Zapadu koji je te iste teroriste stvorio. U noći nakon napada u Parizu je planuo izbjeglički kamp u francuskom obalnom gradu Calaisu, a prema nepotvrđenim vijestima zapaljen je u znak odmazde. ‘Potvrdu’ za svoju ksenofobnu politiku dobit će svi ‘a la Orban’ čija ‘moda’ podizanja nove ‘željezne zavjese’ u obliku zidova i bodljikavih žica na granicama dobiva sve više pristaša (pa i kod naših susjeda Slovenaca). Bit će to vjetar u jedra svima koji su sumnjičavi, da upotrijebimo najblaži mogući izraz, prema svim ljudima druge nacije, rase, vjere ili uvjerenja. Izbjeglice koje spašavaju gole živote počet će tretirati kao potencijalne teroriste, bit će pooštrena politika davanja azila, ali i postupak prisilnog vraćanja u zemlje iz kojih bježe (pa čak ako ih tamo čeka i nož ISIL-ovih koljača). Evropa će tonuti sve dublje u novi mrak, tješeći se da time spašava svjetlo demokracije. Na žalost, gasit će svjetla što su ih zapalili oni koji su nakon završetka Drugoga svjetskog rata htjeli postaviti temelje jednoj novoj, drugačijoj i boljoj Evropi. Čini se da smo od cilja ostvarivanja takve Evrope dalje nego i u jednome trenutku otkako je osnovana Zajednica za ugljen i čelik, preteča ideje i prakse (koja se pretvara u svoju suprotnost) Evropske unije.

Strah će zavladati Evropom. Nesigurnost će prevladati u svijetu. Različitosti koje su nas mogle obogaćivati, pretvorit će se u nepremostive zapreke u međusobnim odnosima naroda i država. Scenarij sudnjega dana? Ne mora biti, ako se Zapad suoči s istinom o sebi i promašenosti svoje politike. Šanse za to su vrlo male, ali nisu ipak isključene. Nadajmo se barem da nisu. Vjerujmo da će poneko svjetlo u Evropi ostati upaljeno.

portalnovosti

 

 

Pariz pred užasom vlastitog postojanja

$
0
0
parizEuropa o kojoj govore njeni razni zagovaratelji i emisari više ne postoji, ako ikada i jest postojala. Što je još gore danas je ona ostala obećanje kojeg ćemo se možda dohvatiti ako pristanemo ne mjere štednje, rezove i reforme, na žrtvu. No sam proces takvih reformi, i tu ne treba imati nikakvih iluzija, stvorit će sasvim novi oblik društva u kojem čak ni utopija sretnijeg društva više neće biti moguća, cilj i vizija će putem postati nešto drugo.

We’ve all become God’s Madmen. All of us. (Van Helsing)

Bila je subota ujutro, dan nakon napada terorista u kojem je život izgubilo da sada barem 120 nedužnih civila. U Zagrebu je ta ista subota bila otprilike kakve su i sve ostale, pije se kava, odlazi se na tržnicu. Prolazim Britancem i promatrajući taj uobičajeni subotnji gradski život čini mi se da su to posljednji trzaji uobičajenog života.

Negdje u Parizu istovremeno grad je pust, ulicama patroliraju policija i vojska, tajne služba grozničavo pokušavaju razotkriti što im je promaklo, što je pošlo po zlu. Francuski predsjednik u naletu užasa zaziva osvetu. To negdje daleko odveć je blizu. Upravo sada možda neki Hasan koji je već preplovio Mediteran, propješačio Bugarsku i Srbiju čeka ispred žice u Brežicama eventualni nastavak svog puta. A danas u subotu možda više neće imati razumijevanja koliko ga je imao do sada, danas možda već neki stanovnik Europe čeka da se osveti Hasanu ne brinući odveć o tome je li on nedužna žrtva ili ne, kao što to uostalom nisu razmatrala niti osmorica naoružanih individua koji su u noći s petka na subotu posijali smrt pariškim ulicama. Tamni narativ nasilja tumara Europom i čeka svoje ozbiljenje. Ako ga neće ozbiljiti institucija onda će se već naći neki novi Breivik koji će to učiniti za sve nas i sav slobodomisleći svijet, odan do srži njegovim vrijednostima i civilizacijskim dosezima.

Gledam u nepoznate ljude i na vlastiti užas razotkrivam kako u njihovim pogledima i kretnjama pokušavam razaznati koji od njih bi mogao biti novi Breivik. Možda onaj tip u crnoj jakni koji usamljeno hoda ulicom, izgleda sumnjivo, sigurno mrzi i Srbe i Židove i homoseksulace, on bi mogo biti taj. Ili je to možda onaj gospodin koji se igra sa svojim petogodišnjim djetetom, znam da su takvi obiteljski ljudi često okrutne ubojice, naučio me to rat. A vidi onu ženu na štandu koja pokušava agresivno prodati svoju robu, izvikuje “Dobar dan!” i traži da pristojno odzdraviš kako bi te navukla na kupovinu upravo kod nje. Perfidna je to zamka, sofisticirana. Ne bi li i ona mogla sutra tako i Hasana uhvatiti u neku klopku i onda ga nemilosrdno likvidirati? Mislim, ima iskustva u prodaji, to su vještine dobre i za su vještine dobre i za pravog serijskog ubojicu koji iznimnim šarmom navlači svoje žrtve na osamljena mjesta i onda…

Unezvjeren shvaćam kako me potpuno obuzelo ono isto grozničavo traženje krivca i prijetnje kakvo vlada u sigurnosnim službama Francuske. I oni prekopavaju arhive i profile, stvaraju veze, otkrivaju do sada propuštene informacije koje odjednom daju novu sliku o stanju među osumnjičenim grupama, nagađaju, stvaraju teorije. Pa ipak i meni, a očigledno i njima krivac neprestano izmiče, poput duha. Zašto nam prijetnja izmiče i odakle dolazi i zašto s koje god strane političkog spektra dolazili postajemo obuzeti istom vrstom grozničave potrage?

Jaques Derrida napisao je knjigu o groznici, o groznici arhiva, arhivobolji. I zanimljivo, kreće s Freudom, njegovom knjigom Nelagoda u kulturi. Mogli bismo reći slučajno, tek kao povod za njegovo razmatranje arhiva. Pa ipak nije baš sasvim tako. U jednom trenu Derrida kao intepret teksta (arhiva) dodiruje s mračnim mjestom koje zaziva i Freud u samoj knjizi, nagon za smrti (Todestriebe, death drive, Devil): “Drugim riječima radikalna destrukcija se može ponovno reinvestirati u drugačiju logiku, u neiscrpan ekonomski izvor arhiva koji iskorištava sve, čak i ono što ga uništava ili preispituje njegovu moć: radikalno zlo može biti od koristi, beskonačna destrukcija se može iznova iskoristiti u teodiceji, nečastivi može služiti opravdanju – što je sudbina i Židova u Arijskom idealu.” Groznica nas hvata kad se suočimo s onime što nam razdire utemeljeno i provjerljivo znanje, umjesto da preispitamo nasilje koji arhiv stvara nad realnošću, da se suočimo s njegovim nedostacima, mi spremnije pojačavamo sam rad arhiva, opsesivnije prikupljamo i skladištimo, klasificiramo kako nam se svijet koji arhiv drži na okupu ne bi raspao. Nisu li nacisti u toj grzničavoj potrazi pokušali pronaći empirijskog Židova, neku odliku koja ga čini različitim od Arijaca? Nemoć arhiva rasizma preokrenulo se u nasilje nad ljudskim bićima. No što to ne štima s našim multikultralnim idealom, s našom tolerancijom, s našom narcisoidnom slikom Europe u kojoj navodno mir traje duže nego ikad u povijesti? Koja je to nelgoda koju stvara sama te Europa u kojoj se svi mi nalazimo pa ma za koju njenu formu se zalagali (bili eurooptimisti ili europskeptici uvijek je Europa relacionalni pojam, bez nje nema ni pozicije). Što je nevidljiva prijetnja koja tjera svakog od nas da grozničavo pronalazimo opasnost među prolaznicima na cesti?

U jednom dijelu romana Drakula, najpoznatiji vampir nakon što je posvetio Minu Harker svojom krvlju, uništava arhiv kojeg je tijekom lova na njega stvorila skupina predvođena Van Helsingom. Gotovo da je i cijeli roman neka vrst arhiva o Drakuli koja započinje dnevnikom Johnatana Harkera, a nakon toga fonogramskim i pisanim izvješćima o znanjima koja su se prikupila tijekom lova na vampira. Cijeli je roman strukturiran oko jedne ključne pretpostavke u koju vjeruju svi lovci na Drakulu – vampiri postoje. Dvije trećine romana, odnosno radnja koja se događa u Engleskoj, vezan je uz pokušaj identifikacije i hvatanja Drakule. Jer Drakula može biti svašta, i vuk i šišmiš i mjesečeva prašina i transilvanijski grof i otmjeni gospodin i investitor. Ono što najviše užasava jest da Drakula može biti i Englez, i kao takav utopljen u masu ostalih bez ikakve mogućnosti da se prepozna po bilo kakvoj karakteristici. I zato ga treba uhvatiti prije nego li stekne mogućnost za potpunu transformaciju, u trenuku kada još uvijek mora leći u zemlju svog rodnog kraja kako bi se odmorio. Nismo li na isti način uvučeni u igru prepoznanvanja teroritsta, i onog koji između tolikh ljudi ima zle namjere? I ne prijeti li on kao i Drakula našem globalnom arhivu? Nismo li u potrazi za nekim neumrlim atributom koji će ga odvojiti od ostatka i onemogućiti mu transformaciju kako bi ga na vrijeme odstranili?

Lekcije iz Srebrenice možda su ovog časa jedino štivo koje bi se trebalo čitati u Elizejskoj palači. Lekcije iz Srebrenice možda su ovog časa jedino štivo koje bi se trebalo čitati u Elizejskoj palači.

Danas je Drakula radikalni islam, neko neumrlo svojstvo koje preživljava preko granica kulture i povijesti, preko “oceana vremena” da se poslužim slavnom izjavom samog Drakule, koje je poput virusa u stanju zaraziti svakog “poštenog” muslimana i pretvoriti ga u terorista žednog krvi. No strah i jeza tu tek započinju. Drakula se sprema zaraziti sve, prvenstveno koristeći žene koje će, kao što je to u romanu slučaj s Lucy, nakon toga inficirati djecu. Malo po malo svi ćemo postati vampiri, odnosno Europa će postati radikalno islamističko društvo, kako prijete zabrinuti čuvari rase.

Međutim na djelu u ovakvom scenariju nije ništa drugo već iluzija u koju svi moramo povjerovati – vampiri postoje. Ta temejna teza zapravo je idološki konstrukt kojeg u književnosti i na filmu uvijek utjelovljuje neki patrijarhalni autoritet kojem se vjeruje. Tako je i radikalni islam iluzija. Naime, radikalni islam je ime za europsku impotenciju. Ako je Europa civilizacijsko središte u koje su svi dobrodošli i koje gaji vjeru u humanitet, kako je moguće da u tom sjajnom društvu, prepunom samohvale o svojoj tradiciji i uspješnosti, postoje subjekti koji su u potpunosti neokrznuti njenim djelovanjem, njenom čarobnom zavodljivošću, ostacima božanske pjene iz koje je prema mitu nastala? Odgovor je danas možde više nego ikad jasan, i u narednim danima će se stalno ponavljati – zato jer su radikalni. Pridjev radikalnosti u zadnje se vrijeme lijepi na sve one koji su kritični do europske autoerotične bahatosti reflektirane u raznovrsnim birokratskim formama. Ne bismo puno pogriješli kad bismo rekli da je “radikalan” politički korektna zamjena za “lud” ili “iracionalan”. Mjere sigurnosti koje možemo očekivati, izvanredna stanja, pojačane patrole na i unutar granica bit će znak arhivske groznice. Umjesto da se zapitamo što ne valja s konceptom, koncept će se braniti tezom o radikalizmima svih boja i oblika koje prijete “našem načinu života”. No upravo se naš način života pokazao opasnim. U njemu se krije ona Freudova nelagoda.

Kontinuirano onemogućavanje obrazovanja, zdravstvene zaštite i sigurnosti većini stanovništva uzima svoj danak. Nakon što je pristup institucijama onemogućen najsiromašnijim stanovnicima i na njih prebačena krivnja za vlastiti neuspjeh, “radikalan” odgovor znak je da smo zatrovani prispodobama o društvu kakvo ne postoji. Europa o kojoj govore njeni razni zagovaratelji i emisari više ne postoji, ako ikada i jest postojala. Što je još gore danas je ona ostala obećanje kojeg ćemo se možda dohvatiti ako pristanemo ne mjere štednje, rezove i reforme, na žrtvu. No sam proces takvih reformi, i tu ne treba imati nikakvih iluzija, stvorit će sasvim novi oblik društva u kojem čak ni utopija sretnijeg društva više neće biti moguća, cilj i vizija će putem postati nešto drugo.

Opsesivna potraga za drugim koji ne želi pristati na naš sjajn uređen svijet postat će oblik svakodnevice kojemu još samo treba dodati doktrinu društvene samozaštite pa da svi zajedno skliznemo u totalitarnu paranoju u kojoj nas progone vanjski i unutarnji neprijatelji. Europa se raspada, pjeva Leibach. “Svi smo postali Božji luđaci. Svi mi!” kriknuo je u jednom trenu Van Helsing kad je i njemu samom teorija o vampirima postala opasna i počela uvlačiti nepovjerenje među pripadnike grupe koja ih hvata. Drakula je tako u romanu i ime ideološke iluzije, onog nevidljivog elementa koji ideologiju čini mogućom, onog potisnutog na kojem se rađa nekritičko pristajanje na specifičnu sliku svijeta. Danas ju možemo čitati i kao ideju da postoje ekonomske zakonitosti koje vrijede jednako kao i primjerice sila gravitacije. Činjenica je međutim kako je ekonomija tvorba ljudskog društva i međusobnog dogovora i kako je stoga sklona promjenama kroz povijest. Drugim riječima mi upravljamo ekonomijom, a ne ona nama. Ipak, pod ideološkim ugrizom spremni smo slijepo vjerovati i širiti zarazu.

Brod kojim dolazi Drakula na obale Engleske zove se Demetra, grčka boginja žetve i plodnosti koja je morala spašavati svoju kćer Persifonu iz podzemlja otimajući je Hadu. Drakula je tako i simbolički u potrazi za novom žetvom, novim, mladim stabljikama pomoću kojih će osnovati svoje vampirsko carstvo. Razdoblja plodnosti Grci su tumačili onim vremenom kada je Persifona izvan dohvata Hada i podzemlja te su u želji za osiguravanjem da Persifona čim duže izdrži izvan podzemlja organizirali svečanosti poznate pod nazivom Elizejske misterije. Na Elizejskim polanjama obitavaju antički heroji stoga što ostaju vječno živi, vječno se vraćaju, jer nikada ne nestaje sjećanje na njih, oni zauvjek usmjeravaju i daju smisao životima svakog pojedinačnog Grka u antici. Igrom čudne sudbine danas svjedočimo novoj elizejskoj misteriji koja svoj centar ima u palači istog imena. U danima koji slijede na raznovrsne načine će nas se uvjeravati kako postoje vampiri. Hoćemo li naprosto puknuti pod pritiskom i pretvoriti se u hordu lovaca i sakupljača, ili ćemo poput mornara Swalesa, minornog lika iza Stokerovog djela upozoriti kako je ono što smatramo zbiljom tek puka iluzija?

Na ulicama Pariza neki su ljudi izgubili živote. Slijedi vrijeme oplakivanja. Netko je izgubio prijatelja, netko sestru ili brata, majku ili oca. Kao i mnoge druge obitelji širom svijeta nakon terorističkog napada i ove jučerašnje se suočavaju s besmislenim prekidom života. Suočavaju se s posljedicama nečeg što nisu mogli kontrolirati, a nekako im se istovremeno čini da su možda i mogli. Ako ne oni sami, onda institucije koje su stvorili, kojima pripadaju. Nije ovdje riječ o kometu koji se iz dubine svemira pojavio, izazvao katastrofu pred kojom bi mogli ostati nijemi, već ljudska tvorevina. Upravo stoga teško se oprostiti od njih, teško je prihvatiti njihov odlazak. No ovog časa prihvaćanje smrti je najhrabriji čin. Neće se vratiti, koliko god je njihova smrt neočekivana i besmislena, koliko god nam se njihovi likovi vraćali u snovima i koliko god puta da se nađemo u situaciji da zaboravimo da su otišli zauvjek očekujući njihov povratak, poznate korake pred vratima, ključ u bravi. Oni su žrtve i u tome nema ničeg romantičnog, ničeg herojskog, ničeg što preživljava oceane vremena. Treba se oduprijeti sirenskom zovu vampirizma koji iz tame obećaje vječni život na elizejskim ili nekim drugim poljanama. Ne možemo instrumentalizirati nečije tuđe živote i smrti kako bismo nadomjestili pukotine u vlastitim ili ih simbolički iskapali svaki put kad nam se za to ukaže prilika. Ako nitko drugi, onda smo mi na Balkanu trebali već do sada postati svjesni kako smo žrtve tog neprekidnog iskopavanja, nekrofilnog zazivanja, koje obično završava s još više mrtvaca. Pustimo mrtve mrtvima, oprostimo se dostojanstveno, bez govora, bez prizivanja, bez praznih fraza. Suočimo se konačno s užasom vlastitog postojanja. To je onaj užas kojeg možete gotovo dodirnuti u Srebrenici kada sa srebreničkim majkama obilazite mjesta masovnih smaknuća. Ne zazivaju, ne traže osvetu, samo žele biti sa svojim najmilijima još jednom, na mjestima na kojima nisu mogle biti s njima, da barem načas, makar u mašti, prožive njihove zadnje trenutke života. Oni su mrtvi, a mi živimo, i to je za žene Srebrenice užas postojanja. Tek suočenima s tom jednostavnom činjenicom, za njih život postaje nešto drugo. Lekcije iz Srebrenice možda su ovog časa jedino štivo koje bi se trebalo čitati u Elizejskoj palači.

h-alter

 

Najbolji neprijatelji

$
0
0

Sve više stručnjaka upozorava da jačanje vojne intervencije u Siriji, smanjivanje građanskih sloboda u članicama EU-a i neprijateljstvo prema izbjeglicama idu u prilog ISIL-ovoj tezi da je Zapad u svetom ratu protiv muslimana. No političke elite odlučile su baš tim metodama reagirati na jačanje terorizma

Pariz 2015Teroristički napad koji se prošlog petka dogodio u Parizu bio je najgori takav napad na tlu Europe od onoga u Madridu 2004. godine, kada je poginula 191 osoba. U to vrijeme Al-Kaida je bila na vrhuncu svoga djelovanja, što ukazuje na to da ‘rat protiv terorizma’, koji će uskoro ući u svoju petnaestu godinu, nije rezultirao napretkom u borbi protiv terorizma.

Iako se nijedan od napada koji su se u tih 15 godina dogodili svojom sofisticiranošću ne može mjeriti s onim koji je Al-Kaida izvela u Americi 11. rujna 2001., ovaj u Parizu, u kojemu je poginulo 132 a ranjeno 352 ljudi, šokirao je javnost iz više razloga. Bila je to serija koordiniranih napada koji su se događali gotovo simultano na šest različitih lokacija i u kojima je direktno sudjelovalo osmero ljudi koji su bili spremni poginuti. Prvi napad sastojao se od tri samoubilačke detonacije u krugu stadiona Stade de France. Broj žrtava bio je minimalan jer teroristi nisu uspjeli prodrijeti u prostor stadiona, ali je zato simbolika nedvosmislena, jer se na stadionu odvijala prijateljska nogometna utakmica između Francuske i Njemačke, a prisustvovao joj je i francuski predsjednik Francois Hollande.

Belgijski ministar unutarnji poslova Jan Jambon izjavio je da vlada ‘nema kontrolu’ nad Molenbeekom, briselskim kvartom s kojim se povezuje nekoliko terorističkih napada u prošlosti, uključujući i onaj na redakciju ‘Charlieja Hebdoa’

Neposredno nakon toga, drugi je tim terorista bio znatno djelotvorniji jer su napadači naoružani kalašnjikovima izrešetali nekoliko desetaka posjetitelja četiri restorana i kafića u 10. i 11. arondismanu. I ovdje je simbolika bila pomno razrađena jer se radi o dijelu grada koji prolazi ubrzanu gentrifikaciju i predstavlja samo središte zabave, druženja i pariškog načina života. Nisu napadnuti ni politički ni financijski centar grada, ali ni novinari, satiričari i Židovi, kao što je to bio slučaj u siječnju, u redakciji tjednika ‘Charlie Hebdo’ i dućanu košer hrane. Zašto su odabrali baš ova mjesta u prijestolnici države koja se diči sekularnim republikanizmom objasnili su iz same terorističke skupine Islamska država: odgovornost za napade preuzela je objavom u kojoj piše da je Pariz ‘prijestolnica prostitucije i opscenosti i nositelj zastave križa u Europi’.

Orgijanje nasilja završilo je na također pomno odabranoj lokaciji, koncertu američke rock grupe Eagles of Death Metal u dvorani Bataclan. Tamo su teroristi za taoce uzeli gotovo tisuću posjetitelja koncerta i nasumično na njih pucali. Kada je opsada završila upadom specijalne policije u dvoranu, 89 ljudi bilo je ubijeno. Dok su pucali, teroristi su govorili da je napad osveta za sudjelovanje Francuske u zračnoj kampanji na uporišta ISIL-a u Iraku i Siriji.

Ovi napadi značajni su jer demonstriraju da se organizacija do neke mjere centralizirala kako bi njezini napadi rezultirali što većim brojem žrtava. Pokazuju i da ISIL više nije zaokupljen isključivo konsolidiranjem svojih teritorija na području Bliskog istoka, već je postao globalna teroristička organizacija koja terorizam koristi kao oblik obrambene politike u cilju osvete za napade na svom teritoriju. Isto tako, događaj u Parizu na neki je način samo kruna serije terorističkih napada koji su se posljednjih mjeseci događali u Saudijskoj Arabiji, Ankari, Bagdadu, Bejrutu i na Sinajskom poluotoku, gdje je srušen ruski putnički avion i ubijeno 224 ljudi. Ti napadi pokazuju da je Islamska država učvrstila suradnju s ‘vilajetima’, odnosno podružnicama u Libiji i Egiptu, što je čini sličnijom Al-Kaidi nego teritorijalno fokusiranoj vojsci kakvom se predstavljala dosad.

Kako će se pokazati u naknadnim analizama, francuske vlasti reagirale su upravo onako kako se ISIL nadao. Predsjednik Hollande izjavio je da ovi napadi predstavljaju ‘objavu rata’, a vlada je uvela izvanredno stanje koje će trajati tri mjeseca i koje joj daje mogućnost lakšeg hapšenja i pretresa stanova. Izvanredno stanje podrazumijeva i labavljenje procedure za oduzimanje državljanstva i zatvaranje ‘radikalnih’ džamija, a predsjednik Hollande u ponedjeljak je najavio da će inicirati izmjene Ustava u cilju povećanja ovlasti represivnog aparata. U sljedećim danima izvršeno je 168 racija u kojima je uhapšeno 23 ljudi, a njih 104 stavljeno je u kućni pritvor, pri čemu je pronađeno 19 komada oružja.

Iako je odgovornost za napade preuzela Islamska država, većina napadača identificirana je kao francuski i belgijski državljani, pri čemu su trojica Francuza živjela u Belgiji. Belgijska policija pokušala je pronaći jedinog preživjelog, Saleha Abdeslama koji je u bijegu, jednako kao i navodni glavni organizator napada Abdelhamid Abaaoud, 27-godišnjak marokanskog porijekla koji se sumnjiči da je vođa džihadističke ćelije u Belgiji. Abaaoud je početkom godine uhapšen u Grčkoj, no grčka ga je policija ubrzo pustila iz pritvora nakon čega je, pretpostavlja se, boravio u Siriji. Francuz Ismail Omar Mostefai iz Chartersa od 2010. godine također je bio pod nadzorom kao potencijalni terorist, a turske obavještajne službe tvrde da su o njegovom prisustvu u svojoj zemlji dvaput obavijestile francuske kolege.

U Belgiji su pronađena i dva automobila korištena u napadima, što sve zajedno ukazuje na to da je Belgija, odnosno briselski radnički kvart Molenbeek, odakle potječu i odbjegli Saleh Abdeslam i navodni organizator napada Abaaoud, postao svojevrsni centar islamističkog terorizma u Europi. U nedjelju je belgijski ministar unutarnji poslova Jan Jambon izjavio da vlada ‘nema kontrolu’ nad Molenbeekom, kvartom s kojim se povezuje nekoliko terorističkih napada u prošlosti, uključujući i onaj na redakciju ‘Charlieja Hebdoa’, za koji je oružje kupljeno upravo u tom dijelu Bruxellesa.

Svi ovi podaci sugeriraju da uzroci terorizma u Europi nisu povezani isključivo s vojnom intervencijom u Siriji, niti će, kako naglašavaju neki stručnjaci, problem terorizma u potpunosti biti riješen kada sukob u Siriji jednog dana završi. Isto tako, oni pokazuju i da napadi u Parizu nisu rezultat masovnog dolaska izbjeglica u Europu, koliko god se u ksenofobnoj retorici ujedinjena europska desnica sada upinjala to dvoje povezati. Dapače, jedina veza s izbjeglicama je sirijski pasoš pronađen uz tijelo jednog bombaša samoubojice. Pasoš glasi na ime Ahmeda Almuhameda, osobe koja je kao izbjeglica registrirana u Grčkoj početkom listopada, a otisci prstiju uzeti u Grčkoj poklapaju se s onima jednog od ubijenih napadača. No ubrzo je ustanovljeno da je dokument krivotvoren u Turskoj, a francuski istražitelji izjavili su da je pasoš pronađen malo dalje od tijela, na način koji sugerira da je tako namjerno ostavljen. Jedna od pretpostavki je da je pasoš ostavljen kako bi se europske političke elite i građane nahuškalo protiv izbjeglica. ISIL je, naime, više puta kritizirao muslimane koji bježe iz ‘kalifata’ jer ta činjenica potkopava njihovu tezu da je kalifat svojevrsni raj za muslimane, baš kao što humani tretman izbjeglica u Europi potkopava njihovu tvrdnju da je Zapad u svetom ratu protiv muslimana.

U uvodniku ISIL-ovog online časopisa ‘Babiq’ prostor mirnog suživota muslimana i onih koji to nisu definira se kao ‘siva zona’ između dvaju kampova na koje ISIL dijeli svijet, onaj vjernika i ‘križara’, i objašnjava kako cilj ovih prvih treba biti uništenje ‘sive zone’

U uvodniku ISIL-ovog online časopisa ‘Babiq’, objavljenom početkom godine, prostor mirnog suživota muslimana i onih koji to nisu definira se kao ‘siva zona’ između dvaju kampova na koje ISIL dijeli svijet, onaj pravih vjernika i ‘križara’, i objašnjava kako cilj ovih prvih treba biti uništenje ‘sive zone’, odnosno provociranje vlasti zapadnih zemalja da se okrenu protiv vlastitih muslimanskih populacija: ‘Muslimani u križarskih zemljama uskoro će se naći u situaciji da će morati napustiti svoje domove i doći živjeti u kalifat, jer će križari pojačati progon muslimana koji žive u zapadnim zemljama kako bi ih prisilili da se prilagode podnošljivijoj sekti otpadništva u ime islama prije nego što ih prisile da se potpuno utope u kršćanstvu i demokraciji.’

Da su u ISIL-u ispravno prognozirali posljedice svojih napada pokazalo se kada su mnogi francuski političari i javne osobe, od Marine Le Pen do Pascala Brucknera, počeli zazivati suspendiranje ustavnih prava, jačanje represije i zatvaranje granica. Bavarski ministar financija Markus der izjavio je da treba zaustaviti nekontroliranu imigraciju, a poljski ministar za europska pitanja Konrad Szymanski da Poljskoj nakon ovoga ne pada na pamet primati sirijske izbjeglice. Predsjednik Europske komisije JeanClaude Juncker reagirao je izjavom da izbjeglice nisu teroristi nego ljudi koji bježe upravo od terorista, no teško da će to imati odjeka u članicama koje se ovih dana spremaju na izbore, primjerice u Francuskoj u kojoj uskoro slijede lokalni izbori. Čelnike tih članica ne zanimaju poprilično usklađene analize brojnih stručnjaka koji shvaćaju da huškanje protiv izbjeglica predstavlja upravo upadanje u ideološku zamku ISIL-a, baš kao što to predstavlja i jačanje francuske zračne kampanje u Siriji i prijetnje predsjednika Hollandea da je Francuska odsad u ratu i da će u tom ratu biti ‘nemilosrdna’. Što to znači demonstrirala je već dan nakon napada, kada je svoje borbene avione poslala i na ‘glavni grad’ Islamske države, Raku u Siriji.

Pozivima na jačanje represivnog aparata i odbijanje primanja izbjeglica pridružili su se i američki republikanski jastrebovi zaokupljeni unutarstranačkim izborima, a direktor CIA-e John Brennan izjavio je da su otkrića o obavještajnim programima te zemlje doprinijela porastu broja terorističkih napada. Sklonost sveobuhvatnom nadzoru građana općenito, a muslimana naročito, već su pokazale i Velika Britanija i Francuska. Ukoliko su ispravne analize koje tvrde da je cilj ISIL-a upravo isprovocirati ovakve mjere i time erodirati ‘sivu zonu’ suživota na Zapadu, onda se može zaključiti da su upravo najglasniji branitelji zapadne civilizacije ujedno i najpoželjniji saveznici ISIL-a.

Kako u svojoj analizi napominje britanski novinar i stručnjak za sigurnost Nafeez Ahmed, upravo su ratoborno nastrojene vlade zapadnih zemalja svojevrsni ‘državni sponzor’ ISIL-a, ne samo zato što su upropastile niz bliskoistočnih zemalja u kojima danas cvjetaju i terorističke skupine i teroristički napadi, već i zato što uporno surađuju s vladama islamskih zemalja koje i same podupiru islamiste. Uz Saudijsku Arabiju i Katar, Ahmed izdvaja i Tursku, članicu NATO-a koja sustavno ignorira šverc nafte i slobodan prolazak džihadista preko svojih granica i u kojoj su, prema navodima turskih medija, proizvedene tisuće lažnih turskih putovnica koje su završile u rukama pripadnika ISIL-a. Zbog toga i ovaj i mnogi drugi stručnjaci kao početak rješenja problema islamističkog terorizma predlažu potpuni prekid suradnje s bliskoistočnim ‘diktaturama koje sponzoriraju terorizam’, prekid vojne podrške svim faktorima koji sudjeluju u sirijskom ratu i iznalaženje političkog rješenja. Sve osim produbljivanja vojnog sukoba koji Islamskoj državi daje vjetar u leđa, a čijom eskalacijom ovih dana prijete zapadne države.

portalnovosti

 


Miljenko Jergović: Rutu Modan: Poljska Holokaust i velika ljubavna prica

$
0
0

Miljenko JergovićVelika ljubavna priča se od antičkih vremena do danas prepoznaje po tome što ne počinje, ne traje i ne završava kao ljubavna priča. Velika ljubavna priča zbiva se na marginama povijesti, kao malen i neugledan rukavac u delti silnoga društvenog romana, ona je posljedica progonstva, Holokausta, bolesti, velika ljubavna priča baš nikada nije samo to, ona iznevjerava vlastiti žanr i nije privatna stvar. Samo u roto-romanima, đačkim spomenarima i djevojački fantazijama stvari drukčije stoje, i ljubav se zbije kao ljubav, a mine kao odsustvo ljubavi. U životu i književnosti, svakodnevici i pravoj umjetnosti, velika ljubav je fusnota velike nesreće, društvenog prevrata i potresa. Onima koji žive običnim malim životima, kao crvi među crvima, Norvežani među Norvežanima, obućari među obućarima, neće se dogoditi velika ljubavna priča. Dogodi li im se, neće je prepoznati.

Regina Segal, izraelska udovica kojoj se bliži devedeseta, s unukom putuje u rodnu Varšavu da povrati obiteljsku imovinu otetu u Holokaustu. Ili barem mislimo da je tako. Odlazi u posjet gradu prema kojem ne osjeća ništa: “Uopće mi nije stalo do Varšave. To je samo veliko groblje.” Avion je pun divlje i raspuštene djece, sredovječnih ljudi, malograđana i strastvenih turista, koji putuju u obilazak domovine svojih postradalih predaka i rođaka. Scene u avionu su degutantne, takve da bi o njima teško mogao pisati netko tko nije Židov. To je ona siva zona naracije o židovskom kompleksu dvadesetog stoljeća: kada se Židovi u zbilji počinju ponašati kao figure iz antisemitskih predrasuda tada je za nežidova krajnje delikatno da o tome piše. Razgledajući plan i program čarter putovanja putnik do prozora kaže: “Više mi se sviđa Majdanek nego Auschwitz. Puno je strašniji.”

U Varšavi baka i unuka smještaju se u hotelu Krol. U ladici noćnog ormarića, tamo gdje loši hotelijeri na ogled gostu diskretno nude Bibliju, u tipskom izdanju nekakvog biblijskog društva s Novog Zelanda, baka pronalazi telefonski imenik Varšave. (Stvar je vjerodostojna: svjedočim da sam u sobama raznih poljskih hotela nalazio telefonske imenike.) Potpuno će je izmijeniti ono što pročita u imeniku, tako da najednom gubi svaki interes za povrat imovine. Kaže da neće zvati advokata: “S Poljacima ne želim imati nikakva posla!” Unuka je, naravno, zbunjena. Zašto su onda uopće i putovale u Varšavu?

Dalje slijedi neobično suptilna i duhovita analiza židovsko-poljskog odnosa, napisana kroz svojevrsni avanturistički putopis po Varšavi. Na margini te pripovijesti, a zatim i u njenom središtu – kao okosnica knjige “Imovina” – razvija se velika i posve neočekivana ljubavna priča. Ali o njoj dalje nećemo reći niti riječi, da je ne bismo kvarili.

Rutu Modan rođena je 1966. u Tel Hašomeru, u uglednoj liječničkoj porodici. Njen otac Baruh Modan, slavni onkolog, bio je dugogodišnji glavni ravnatelj u izraelskom ministarstvu zdravstva. Majka Mihaela proučavala je diabetes. Liječnica je i Rutina starija sestra. Ona se, međutim, nije zanimala za medicinu, nego je upisala akademiju za slikarstvo i dizajn u Jeruzalemu, i nakon studija se počela baviti novinskom ilustracijom, crtanjem dječjih slikovnica i stripom. Prije nekoliko godina u izdanju Fibre objavljen je njezin briljantni crtani roman “Izlazne rane”, pa pred Interliber, ove 2015. tiskan je i prijevod “Imovine”.

Ova je knjiga, dakle, strip, a velika ljubavna priča o kojoj je riječ, jedna od najdojmljivijih koju sam pročitao ili vidio u posljednjih tko zna koliko godina, ispričana je u formi stripa. I to je, zapravo, naš veliki problem. Naime, ako postoje knjige koje bi morali pročitati svi pismeni i civilizirani ljudi, i koje zalaze u našu antropološku autodefiniciju – onakvu, barem, kakvom je ovaj čitatelj zamišlja – a to je tako teško objasniti čak i nekim posve pristojnim ljudima koji, međutim, ništa ne čitaju, kako onda onima koji knjige čitaju sad još reći da bi pod svaku cijenu morali pročitati jedan strip? Predrasuda o tom žanru, ili umjetničkoj i pripovjedno-likovnoj vrsti, na takav je način ukorijenjena da ju je, čini se, nemoguće otkloniti i prekoračiti. Pametni i kulturni ljudi, među njima i poneki moji prijatelji, i što je najbolnije – upravo oni s kojima skoro svakotjedno razgovaram o knjigama i književnosti, stripove nisu čitali ni kao djeca, pa ne znaju kako bi ih počeli čitati kao odrasli ljudi. Za njih su strip Batman, Mandrak, Fantom, Blek Stena i crveni mundiri, i teško mogu shvatiti, a još teže emocionalno i estetski prihvatiti i uskladiti svoju koncentraciju s pretpostavkom da bi u stripu mogla biti ispričana neka važna i velika priča. Ili da bi, što im se čini još nevjerojatnije, strip mogao biti jedini medij ili žanr neke važne i velike priče. A “Imovina” Rudu Modan, iako se doima skoro kao storyboard za film, mogla je biti ispričana samo kroz strip.

Nepristajanjem na medij stripa gubi se cjelina umjetničke, književne i slikovne naracije našega doba. I to ne njezin manje važan ili marginalan dio. Dok čita “Imovinu”, čitatelju se sasvim ozbiljno čini kako strip danas nije manje važan od književnosti, a već od ranije zna, i to ne samo iz stripova Rutu Modan, da je izraelske trauma u odnosu na Europu, Holokaust, Palestince, arapski svijet i koješta drugo jasnije, šire i sadržajnije tematizirana kroz strip i crtani film, nego kroz književnost. Razlog tome je, vjerojatno, i odsustvo interesa za strip formalne ili neformalne državne cenzure. I nije to samo izraelski slučaj. Strip je posvuda na marginama službene kulture, još uvijek u carstvu slobode. Ono što je postalo zazorno u književnosti i na filmu nije zazorno u stripu.

Strip je mlada umjetnost, u biti mlađa i svježija od filma – iako su se, kažu, stripovi crtali još po zidovima prethistorijskih pećina, a svatko tko je bio u nekoj bolje oslikanoj katoličkoj ili pravoslavnoj crkvi, mogao je zidne slikarije i ikonostase čitati kao stripove – i ta stripovska mladost pruža vrlo široko, nepregledno polje mogućnosti za priču. Pored toga, strip je izrazito transžanrovska, eklektična i sveobuhvatna umjetnička vrsta, koja se služi iskustvima književnosti, filma, kazališta, kojekakvih likovnih disciplina, od slikarstva i grafike do novinske karikature, tako da strip u svojim velikim trenucima nije samo strip, nego je i koješta drugo. O tome bi se po čitanju “Imovine” moglo nadugo razglabati, sve u pokušaju da se one koji ne čitaju stripove pokuša na to nagovoriti.

Rutu Modan odlična je crtačica briljantno koloriranih stripova – koloriranjem se, kao u Antonionnijevim filmovima iz eksperimentalne faze, sugerira atmosfera priče – ali je u njenom slučaju crtež uvijek u službi priče. Njeni su kadrovi konzervativno postavljeni, u scenografiji nema viška detalja, lica su blago karikirana, čime se u stripu izbjegavaju zamke crtačkog hiperrealizma. I sve to u “Imovini” sjajno izgleda i teče kao u velikoj romanesknoj priči, koja se nekoliko puta lomi u šokantno neočekivanim obratima, i završava kao apologija čiste ljubavi.

Prozna je jedna od posljednjih, zapravo posljednja varšavska ulica koja je sačuvala izgled iz vremena geta. U njemačkom ravnanju Varšave, i pretvaranju ovoga starog grada u veliko krumpirište, kako su to zamislili Hitler i njegovi bližnji, Prozna je nekim čudom ostala nerazrušena. Pošteđena je i u socijalističkim vremenima obnove i izgradnje, a prije nekoliko godina, baš u vrijeme kada je Rutu Modan crtala svoj strip, u slijepe i prazne prozore ciglenih višekatnica u kojima odavno nitko ne živi, uglavljene su slike bivših stanara, djece, žena, gospode, varšavskih Židova koji su prije rata u ovom gradu živjeli, Bogu se molili i usput se fotografirali. U nekoliko kadrova “Imovine” gledamo scenografiju Prozne ulice, i te fotografije u prozorskim oknima. Rutu Modan izbjegava objasniti njihovo značenje. One su naprosto tu. Neki će čitatelji znati otkud one i što znače, a drugi će preko njih naprosto preći. Ne treba svaki čitatelj shvatiti sve slojeve i značenja romana. Ustvari, nema čitatelja koji shvaća sve. Čak ni autor nema kontrolu nad cijelim romanom. Pogotovu on. Autor se često pravi da zna odgovore na pitanja svojih pažljivih čitatelja. Ne želi ih razočarati. A pomalo je i ponosan što je u njegovom romanu mnogo više toga nego u njegovoj glavi. “Imovima” je takav roman, i to je najveća pohvala velikoj Rutu Modan.

jergović

 

Desni i bijesni

$
0
0

U novom sazivu Sabora bit će ultrakonzervativaca, ali i političara snažnih proustaških sentimenata: Neovisno o tome tko će sastaviti vladu, zanimljivost parlamentarnih utakmica jamče neki igrači s liste Domoljubne koalicije, koji bez udruživanja s HDZ-om vjerojatno ne bi vidjeli sabornicu iznutra

KaramarkoBez obzira na to koja će koalicija skupiti dovoljno zastupničkih potpisa i sastaviti vladu, sastav novog Sabora ukazuje na to da će parlamentarne utakmice biti izuzetno zanimljive. To jamče igrači s liste Domoljubne koalicije: Ivan Tepeš iz HSP-a Ante Starčević koji je dobio 1557, HČSP-ovac Luka Podrug sa 5102 i Ladislav Ilčić iz HRAST-a sa 2930 preferencijalnih glasova, a koji bez udruživanja s HDZ-om vjerojatno ne bi vidjeli sabornicu iznutra. HDZ-ovo skretanje udesno s političke ih margine dovodi na veliku pozornicu.

Tako će u novom sazivu Sabora svoje političke ideje nesmetano širiti osoba (Luka Podrug) koja svake godine obilježava dan uspostave NDH, pa je tako 2006. javno poručila simpatizerima te tvorevine: ‘Čestitam vam 10. travnja, dan uspostave NDH, dan koji svaki normalan Hrvat poštuje i slavi, jer je to dan koji se uspoređuje s rođendanom djeteta.’ Političar koji smatra da je od ‘fašizma gori samo antifašizam’ i da su partizani Split ‘oslobodili od slobode i hrvatstva’ već će sutra nastupati sa saborske govornice, baš kao i pravaš Ivan Tepeš, koji u emisiji ekstremnog desničara Velimira Bujanca izjavljuje da u ustaškom pozdravu ‘Za dom spremni’ ne vidi ništa loše. ‘To je pozdrav koji su nosili vojnici HOS-a, tada sam bio dijete, koji su me branili od petokrake majora Šljivančanina’, kazao je Tepeš, pohvalivši se kako je kao 11-godišnjak 1991. u školu dolazio s jaknom na čijem je rukavu bio ušiven znak HOS-a s ustaškim pozdravom. Tepeš je ljetos tražio smjenu Milorada Pupovca s mjesta predsjednika saborskog Odbora za vanjsku politiku, jer je izjavio da Hrvatska nije trebala protjerati 250.000 Srba. Na stranačkom skupu grmio je pak da ‘Hrvatska ne može biti filijala Londona i britanskih konzervativaca koji su preko Bruxellesa pokušali rasturiti pravaštvo’ i da s Velikom Britanijom neće surađivati jer su ‘oni 1918. ugurali Hrvatsku u Jugoslaviju’, a ‘1945. izručili na Bleiburgu hrvatske vojnike i civile koljačima partizanima’.

Glasači u većem broju nisu prihvatili HDZ-ovu kombinatoriku, pokazavši da biračko tijelo ipak nije toliko konzervativno i da je bila pogreška liste natrpavati marginalcima poput Tepeša, Podruga ili Ilčića

Predsjednik HRAST-a Ladislav Ilčić barem ne gaji proustaške sentimente, njegovo je polje ultrakonzervativizam. Zapamćen je po kampanji protiv istospolnih zajednica, abortusa, umjetne oplodnje i masturbacije. ‘Riskirat ću i reći da nikad nisam masturbirao. Neki će misliti da sam luđak, ali mislim da zbog toga nisam freak’, izjavio je 2011. kao predsjednik udruge GROZD tijekom TV debate s predstavnikom Zagreb Pridea Markom Jurčićem. Iz tog dijela spektra dolazi i Goran Dodig, splitski psihijatar i bivši liberal, koji se početkom 2000-ih istaknuo osebujnim shvaćanjem demokratskih procesa: ‘Hrvatska je danas više okupirana nego 1991. Zašto? Zato što je narod izabrao vlast koju i kakvu nije želio.’ U intervjuu ‘Glasu Koncila’ osvrnuo se i na fenomen globalizacije, koji smatra velikim zlom jer dovodi ‘do destrukcije duha’. Destrukciju duha i morala uočio je i u TV sadržajima: ‘A onda nije čudno da otac navečer gleda političku emisiju i psuje, majka erotski film, a djeca na internetu pornografiju.’ Uloga žene u društvu posebno brine uglednog liječnika jer žena, po njemu, nije stvorena i za obitelj i za ganjanje karijere: ‘Želim reći da je žena puno vrjednija i da ju je Bog stvorio za puno važnije zadaće negoli one koje joj je namijenio onaj dio čovječanstva za koji je ona samo sredstvo za stjecanje materijalnih dobara.’

S Ilčićem i Dodigom vjerojatno se slaže i karlovački gradonačelnik Damir Jelić, koji je Zakon o umjetnoj oplodnji 2012. nazvao ‘najvećom tragedijom hrvatskog naroda nakon Jasenovca i Bleiburga’. Štoviše, taj je Zakon, smatra Jelić, ‘još podmukliji, jer nikada nećemo doznati koliko je ljudskih života uništeno’. Iličiću omiljena tema, homoseksualnost, nije mrska ni Jeliću, koji to doživljava kao pedagoški problem: ‘Da je netko u obitelji gej, pitao bih se gdje sam pogriješio u odgoju.’ Jelić se također proslavio i konfabulacijom o ‘muškom abortusu’, koja nikome nije bila jasna, pa mu je stranka naložila da neko vrijeme zašuti.

Osim Ilčića, Dodiga i Jelića, čiji će istupi svakako obogatiti parlamentarne rasprave na svjetonazorske teme, Domoljubna koalicija u Sabor uvodi i predsjednika Udruge specijalne policije Vukovarsko-srijemske županije Stevu Culeja. Riječ je o bivšem specijalcu iz Jarmine, čiji je brat na svirep način ubijen u Borovu Selu 1991. Culej je iskočio na političku pozornicu za vukovarskih prosvjeda protiv ćirilice, kada je optužen i uvjetno osuđen zbog huškanja drugih na skidanje i razbijanje službenih ploča s ćiriličnim natpisima. Pored toga, godinama u Borovu Selu organizira mimohod na dan ubojstva 12 redarstvenika i bori se da se krivci za taj ratni zločin privedu pravdi. Iako javno voli reći kako protiv Srba nema ništa, stanovnike Borova Sela optužuje da štite ubojice i da nedolaskom na mimohod izražavaju nepoštovanje prema hrvatskoj državi, pa im je 2. svibnja 2014. i javno zaprijetio u Bujančevoj emisiji: ‘Mi nismo ušli tamo kao što smo ušli u Bljesku i Oluji, u mnogim mjestima koje smo oslobodili i hvala Bogu što nismo ušli tamo, jer kao katolik ne volim i ne bi bilo lijepo da smo ušli tamo na taj način. Poznavajući sebe, poznavajući sve one koje sam ja vodio, nikako ne bi bilo dobro. Pa neka bar budu zahvalni za to što se i njima nije dogodila ona sudbina koja je zadesila mnoga pobunjena područja.’ Uoči pobune dijela vojnih veterana, koja je kulminirala neredima na zagrebačkom Markovu trgu i ulaskom u istoimenu crkvu, u kojoj je i sam prenoćio, poručivao je vlastima da se ‘u Zagreb spremaju ići specijalci, koji će biti u prvim redovima na Markovom trgu’.

Iz redova HV-a u Sabor je s HDZ-ove liste za dijasporu ušao general Željko Glasnović, koji se biračima obratio spotom u kojem se zalaže za lustraciju i detitoizaciju. ‘Nezamislivo je da u Saboru sjedi osam pripadnika manjina, koji imaju pravo veta’, poručuje Glasnović, čiju će poruku zacijelo podržati i HDZ-ov HSLS-ovac Darinko Kosor.

Glasači u većem broju nisu prihvatili HDZ-ovu kombinatoriku, pokazavši da biračko tijelo ipak nije toliko konzervativno i da je bila pogreška liste natrpavati marginalcima poput Tepeša, Podruga ili Ilčića. Ne uspije li formirati vladu, najveću bi cijenu te pogreške trebao platiti šef HDZ-a Tomislav Karamarko, kojeg mnogi u stranci krive za nedovoljno dobar izborni rezultat.

portalnovosti

 

ISIS ili ‘Daesh’ – ime je znak

$
0
0

DaeshZa razliku od inertnih regionalnih, globalni mediji (i zapadni političari) u poslijednje vrijeme sve više koriste termin ‘Daesh’ umjesto doskora uobičajenog za falange ‘svjetskog kalifata – Islamske države’ (skr. ISIS ili ISIL). Ovo je dobra vijest ne samo za imidž najmlađe, druge po veličini svijetske religije koja sa 1,57 milijardi danas čini 23% stanovništva planete, odnosno muslimansku većinu u 50 zemalja. (Pew Research Institute 2015).

Inače, golim okom se vidi da predugo korišten termin ISIS podrazumjeva instant stigmatizaciju tj. boldiran znak jednakosti između Islama i ‘međunarodniog terorizma’. Naravno, tako se po definiciji namjenski hrani masovna histerija koju je izazvao mega-cunami izbjeglica iz ‘arapskog proljeća’ i posebno pakla sirijskog građanskog rata kojim je totalno zatečena Evropa sa ostatkom svijeta. Sve je potencirano na n-tu sa  užasnim terorističkim napadima izvedenim u Parizu, najavom novih u Francuskoj, Belgiji i drugdje u Evropi i šire… Utoliko jaču pozitivnu rezonancu ima pravovremena i okomita osuda nedavnih terorističkih napada, kao i njegov prejasan apel kontra regrutacije zavedenih građana BiH u redove  samoproglašenih ‘islamskih pravednika’ – u poruci urbi et orbi reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazovića (v. http://www.mijovic.net/2015/11/nicim-se-ne-moze-pravdati-ubijanje.html).

Kakogod, napuštanje termina ISIS ili ISIL za (malo je reći: grozomorni) pokret koji je, uz njihovu svestranu asistenciju, stvoren na zgarištu Iraka u tzv. drugom američkom ratu u Zalivu, obećava suštinsku promjenu ‘pravila igre’ glavih svjetskih aktera … (v. http://www.ifimes.org/ba/8861).

To potvrđuje autentično značenje termina Daesh: (a) isti nije skraćenica nego arapski pojam; (b) označava  ‘grupu nasilnika koji beskompromisno nameću svoju volju drugima’; i (c) ista riječ ima i konjugovano, imperativno značenje – ‘gazi i ruši’.

Nomen est omen!

tacno

 

Bojkotirao čokoladu jer je čuo da je vole i Srbi

$
0
0

Slatko SrbiJESTE li bili dobri? Jeste li se baš jako razljutili na Zvečevo i vijest da su imali za reklamu, ali ne i za djecu? Jeste li odradili svoju svetu dužnost i istog trena odjurili na stranicu Zvečeva gdje ste ostavljali zgrožene komentare i zakleli se da više nikad nećete pojesti ni jednu njihovu čokoladu?

Odlično. Vaš posao je obavljen. Dobri ste.

A sad kad ste se ispucali i prespavali ovaj “skandal”, vjerojatno vam je jasno i da je cijela ova predstava besmislena. Istina, ljude je lako nahuškati nekim glupostima jer je biti ljut linija manjeg otpora. To je prvo što ćete učiniti kad pročitate nešto što vam se ne sviđa, a niste uzeli ili imali dovoljno vremena da o svemu razmislite kako treba.

Ali djeca… Hej, djeca!

Za početak, tvrdite da vas je razljutila činjenica da su ljudi koji se bave proizvodnjom i prodajom čokolade smrdljivi kapitalisti koje vodi isključivo zarada.

Što ste točno očekivali? Da se na čelu tvrtke, čak i one koja se bavi proizvodnjom slatkiša, nalazi medeni medvjedić dobrog srca koji putuje svijetom u cepelinu ljubavi i obasipa narod čokoladnim bombonima koji po našim radosnim i rumenim licima padaju poput anđeoskih poljubaca? Bilo bi genijalno, ali budući da većina trogodišnjaka ne zna čitati, možemo slobodno otkriti da to nije slučaj i da odluke o ovakvim stvarima ne donose ljudi o kojima biste inače radili crtane filmove već hodajuće dosade kojima se daleko kvalitetnije bave vijesti.

Dakle, ne serite. Smeta vas nešto drugo.

Čak ni Branko

Nadalje, uzeli ste nešto što je očito napisano u afektu, doživjeli to kao univerzalnu istinu i nastavili se ponašati kao rulja. I jest da je namjera časna, ali metode su u najmanju ruku upitne. Bilo bi super da svi pomažu svima, ali ni Bill Gates koji se tijekom godina pokazao kao prilično ispravan milijarder, ne daje svakom tko mu pokuca na vrata. Što ćemo sad, reketariti ljude osjećajem krivnje?

Uključujete li se i vi u svaku humanitarnu akciju koja se pojavi na portalima? Zašto ne?

I zaista ne postoji ništa posebno u poklanjanju 600 čokolada Severini i Igoru. Tim više jer je potez ne samo bezvezan kao reklama već je i nedovoljno promišljen jer ako je u povijesti ikad postojao trenutak da “Seka” pretvorite u “Sevka”, taj trenutak je bio tad, a njima to nije palo na pamet. Dakle, ove ljude nećemo i ne smijemo braniti zato što su ovaj posao odradili traljavo, ALI… Nećemo ih ni napadati zato što nisu stvorili “svijet od čokolade”. To nije njihov posao. Čak ni Branko Kockica ne vjeruje da postoji jedno carstvo gdje caruje drugarstvo, gdje su kuće od čokolade, prozori od marmelade, gdje svatko radi što hoće i gdje raste svako voće.

A taj čovjek je o tome pjevao.

Isto tako, znate li koliko se stvari poklanja slavnima samo zato što su slavni i zato što je to odlična reklama? Jako puno. Dok ovo čitate, Kim Kardashian je dobila milijun stvarčica koje ne treba i to od kompanija koje na takve gluposti troše milijarde, a samo od poklona koje će baciti godinu dana možete hraniti neko afričko selo.

I koliko god to odvratno bilo, znate da je riječ o trulom populizmu koji se može primijeniti na svaku situaciju. Od naslova “potrošili na nešto, a ne na dječju bolnicu”, preko vode koju ste nepotrebno ispuštali dok ste prali zube pa sve do rubova pizze koje masovno odbacujemo jer smo rasipni jazavci koji nikad nisu bili stvarno gladni.

Stoga, ne serite. Smeta vas nešto drugo.

A vi?

Odradili ste posao kenjanja na Fejsu, ali što ste učinili nakon toga? Jeste li uplatili neku pinku udruzi Baranjski leptirići ili ste samo natovrljali gluposti da Zvečevo ne radi što treba i nastavili dalje, osnaženi mišlju da ste napravili nešto plemenito napisavši “bojkotiram”? Jer oni će svoju grešku u koracima možda i pokušati ispraviti. Barem Severina koja bi ovo mogla pretvoriti u odličan PR potez i udruzi darovati 600 čokolada ili nešto slično. I ako vam kroz glavu prođe “aj ne seri, nisam ja firma da mogu davat’ svakom”, malo proširite tu misao i doći ćete do zaključka da tvrtka koja daje svima u stvarnosti ne postoji i da zapravo mislite na Djeda Mraza koji, baš poput darežljivog medvjeda u cepelinu, ne postoji, a čak ni bradati lik iz mašte ne daruje svu djecu već samo onu koja su bila dobra.

I ne treba to ni naglašavati, bilo bi stvarno super da klinci dobiju i puno više od bezveznih čokolada od kojih neće imati previše koristi, ali to vjerojatno misle i oni koje napadate.

Jer možda su dobri ljudi koji bi pomogli svakom kad bi to bilo moguće.

A možda svijetom putuju gliserima, gaze Talijane i grozni su prema svojim zaposlenicima.

Možda, to ne znamo, ali to se može reći za mnogo njih. No, što god bili, stvar je u tome da, imajući te dvije mogućnosti na umu, ne možemo izlijetati s osudama prije nego se izjasni i druga strana. Međutim, drugu stranu priče nitko ne voli. Jednim dijelom zato što je drugi dio gotovo uvijek slabiji od prvog, jednim dijelom zato što imamo tu bizarnu satisfakciju kad netko potvrdi ono najgore što mislimo o ljudima, a jednim dijelom i zato što nas druga strana priče u ovom slučaju posebno ne zanima.

Zašto? Zato što vas smeta nešto drugo.

Dobro, skužili smo da ovo negdje vodi… Što je to “drugo”?

To drugo je činjenica da u barem šest od deset argumenata koji su se pojavili na stranici Facebooka stoje budalaštine kao što su: “Hoćete li pokloniti čokolade i kapetanu Draganu?”, “okrećete se srpskom tržištu?” ili “jebala vas Severina i njezin Srbin”.

Dakle, problem nisu djeca, čokolada ili “nemilosrdni kapitalizam” već činjenica da čokolada ide Srbima. A to je kretenaža koja je ne samo da je kompletno psihotična već se radi i o neviđenom slučaju “hrvatstva” za koje ste mislili da je moguće samo u naslovima News Bara.

Čuli smo “ne želim disati isti zrak”, “ne želim jesti za istim stolom” ili “ne želim biti u istoj prostoriji”, ali “ne želim jesti istu čokoladu tvrtke koja čokolade dijeli hrvatskim pjevačicama koje se udaju za Srbe” vjerojatno je najgluplja, ali u isto vrijeme i najoriginalnija stvar koju je netko napravio sa svojim šovinizmom.

Dižete igru na novu razinu. Svaka čast.

“Bojkotirao čokoladu jer je čuo da i Srbi uživaju u slatkom”

Da stvar bude smješnija, ovo čak nije ni pretjerano karikiranje. Ovo je ukratko ono što je neke od nas zasmetalo.

Zvečevo, Pančevo, sve je to isto.

A ako to nije najhrvatskije hrvatstvo u hrvatskoj povijesti i povijesti hrvatstva općenito, onda stvarno ne znamo što jest.

Ovo je hrvatskije od toga da, kad vas netko poljubi tri puta, vi isti tren ubacite i četverti poljubac da netko slučajno ne bi pomislio da ste početničili. Ovo je hrvatskije i od godišnjeg posjeta Čavoglavama gdje kupujete majice sa “suptilno” ubačenim slovom “U”, vino sa slikom Pavelića, gdje svoju djecu na plus 40 oblačite u dimnjačare i s nestrpljenjem dočekujete spektakl dana – dolazak Thompsona na motoru.

Ovo je veće hrvatstvo i od glasanja za HDZ.

I možda zaista vjerujete ili barem želite da vas smeta to što neki zli ljudi nisu dali djeci već bogatima i negdje duboko u vama vjerojatno čuči čovjek koji tako jako želite postati. Čovjek koji brine za druge. Čovjek koji će bojkotirati određene proizvode iz nekih logičnih razloga. Čovjek kojeg boli nepravda.

A onda se pojave Srbi…

index

 

Je li turski “sultan” Erdogan napadom na Rusiju učinio najveću glupost svoje dugogodišnje političke karijere?

$
0
0

Erdogan Turska ISILTurski predsjednik Erdogan, premijer Davutoglu, svemoćni čelnik turske obavještajne službe MIT Hakan Fidan i Glavni stožer turske vojske su ljudi koji donijeli odluku da se pripremi zasjeda i obori ruski zrakoplov Su-24 u trenutku kada se iz borbene misije  vraćao u bazu Hmeymim u Latakiji. Neko ruski dužnosnici tvrde da se na taj potez Erdogan odlučio iz razloga što je htio pokazati Rusiji da se ne može poigravati s njegovim interesima i interesima njegovog sina Bilala Erdogana koji je  jedan od ključnih aktera u unosnom biznisu kupovine nafte od terorista “Islamske države”. Naime, rusko zrakoplovstvo je pet dana prije obaranja zrakoplova Su-24 uništila 1 000 cisterni za prijevoz nafte, a poznato je da je tvrtka “BMZ Group Denizcilik” Bilala Erdogana obavljala većinu posla oko transporta nafte koja je za nekoliko dolara po barelu kupljena od terorista. Koliko se posao bio “uhodan” potvrđuje i turski Today’s Zaman koji piše “kako je Bilal Erdogan ranije ove godine kupio četiri tankera za transport nafte, a  namjerava kupiti i peti”.

Uzmimo da se Erdogan na ovaj suludi čin odlučio zbog toga što su ruski zrakoplovi dijelu sirijsko-turske granice u području Latakije zaista znali povrijediti turski zračni prostor na nekoliko sekundi, ali je u to teško povjerovati.

Na primjer, turski su zrakoplovi samo 2014. povrijedili grčki zračni prostor  2 244 puta i nije se dogodilo ništa. Dakle, ni ta tvrdnja nije vjerodostojna. Teško je povjerovati i da je sve učinjeno u dogovoru s NATO savezom, koji baš i nije bio oduševljen Erdoganovim potezom i pozvao je, jednako kao američki predsjednik Barack Obama, na “smirivanje strasti” i da se sve “riješi diplomatskim putem”.

No, Rusija je već odgovorila i izgleda da ne namjerava stati na do sada poduzetim mjerama. Osim toga, danas je pomoćnik ruskog predsjednika Jurij Ušakov izjavio “kako Rusija neće odgovoriti na poziv turskog predsjednika Tayyipa Erdogana koji je poručio kako se s ruskim predsjednikom Putinom želi sastati na predstojećoj klimatskoj konferenciji u Parizu”.

Moskva je ukinula bezvizni režim za državljane Turske, najstrožu kontrolu ili gotovo embargo na uvoz turskih prehrambenih proizvoda, pozvala svoje državljane da ne putuju kao turisti u Tursku i tako dalje. Ovo je samo dio mjera, dok su važnije one na vojnom planu gdje je odmah najavljen prekid vojne suradnje i razmjene obavještajnih podataka.

Da Putin neće popustiti vidi se iz današnje izjave Jurija Ušakova koji je potvrdio “kako zna da Erdogan planira sudjelovati na klimatskoj konferenciji i da je bilo zahtjeva za telefonskim razgovorom s njegove strane, međutim, obzirom da vidi nedostatak spremnosti turske strane da barem pruži osnovnu ispriku, Putin je odbio odgovoriti na zahtjeve turskog predsjednika”.

“Sinoć je predsjednik Putin također primio zahtjev predsjednika Turske za mogućim susretom, ali nismo odgovorili. Službeni zahtjev se upućuje kanalima Ministarstva vanjskih poslova. Ovaj zahtjev je također bio upućen predsjedniku osobno”, rekao je Ušakov.

Ranije u petak je glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, izjavio da ruski predsjednik Vladimir Putin  zna za  zahtjev turskog čelnika Tayyipa Erdogana da se susretnu na marginama klimatske konferencije u Parizu 30. studenoga, ali Ankara još nije dobila odgovor od ruske strane, dok je Peskov rekao da poseban sastanak ruskog predsjednika s turskim kolegom u Parizu nije planiran.

Erdogan je također rekao da je pokušavao nazvati  Putina nakon obaranja zrakoplova Su-24, ali do razgovora nije došlo, prenosi ruski Pogled.

Isti dan je Erdogan rekao “kako se Turska neće ispričati, nego će i dalje tako postupati ako ruski zrakoplovi povrijede turski zračni prostor i dodao kako Turska smatra Rusiju za strateškog partnera i zabrinuta je zbog reakcije Moskve na incident s obaranjem zrakoplova Su-24”.

Za Vladimira Putina je incident s ruskim Su-24 u Siriji “zabijanje noža u leđa Rusije od strane onih koji podržavaju teroriste” i čini se da se lider Kremlja i dalje drži izgovorenog.

No, što se promijenilo u Siriji od ovog incidenta. Bivši visoki časnik rumunjskog zrakoplovstva i dozapovjednik zračne baze Otopeni u blizini Bukurešta, Valentin Vasilescu, osvrnuo se na neke ruske “pogreške” u Siriji, a kojih više nema upravo zahvaljujući Erdoganovoj ludosti.

Naime, Vasilescu tvrdi kako razlog za obaranje ruskog bombardera Su-24 nad Sirijom nije bio povreda turskog zračnog prostora, nego je Ankara odlučila kazniti Rusiju zbog bombardiranja “umjerenih” terorističkih skupina koje podržava Turska i koje se bore protiv vojske Bashara Al-Assada.

“U vojnoj znanosti je poznat princip “raspodjele snaga i sredstava” kojom se zapovjednike prisiljava da postignu cilj bez gubitaka nepotrebnih resursa. Sjećamo se da je Rusija pokazala snimke i fotografije projektila KH-555, strateških bombardera Tu-22M3 i TU-160 koji djeluju iz baza u Rusiji udaljenih 3000 km od Sirije. Ispaljeni su i krstareći projektili 3M-14T Kalibar i to s brodova Kaspijske flote i podmornice u  Sredozemlju na 1500 km od Sirije.  Još dva strateška bombardera Tu-160 su poletjela iz zračne baze Olnegorsk na poluotoku Kola, okružili Europu, putovali 13 000 km i krstarećim projektilima KH-101 pogodili ciljeve na sirijskom teritoriju. Cijena tog krstarećeg projektila prelazi milijun dolara, a težak je samo 450 kg. Možda bi bilo bolje da Rusija pošalje 50 ili 60 bombardera Tu-22M3, Tu-95MS ili eventualno Tu-160 u Siriju ili neku susjednu zemlju zemlji iz koje bi svaki mogao provoditi svakodnevne letove i to do tri leta po zrakoplovu”, navodi vojni analitičar Vasilescu.

Drugi temeljni princip oružane borbe prema osnovama vojne znanosti je “fokusirati napore na odlučujuće smjerove za ishod rata”. Gotovo dva mjeseca od početka zračnih udara i vidi se u ruskom bombardiranju nekoliko tisuća terorističkih ciljeva u južnoj Siriji (Damask, Dara’a), središnjoj Siriji (Homs, Hama, Idlib), sjevernoj Siriji (Aleppo) i istočnoj Siriji (Deir Ez-Zor i Raqqa).

Bombardiranja su se provodila s ciljem uništenja infrastrukture terorista, uključujući skladišta i cisterne za gorivo,  te pomaganja sirijskim kopnenim snagama u pokretanju ofenziva kojima su se oslobađala područja ranije okupirana od strane islamista.

Međutim, činjenica je da islamistički militanti i dalje kontroliraju teritorij u sjevernoj pokrajini Latakija koji se nalazi samo 25 km od ruske zrakoplovne baze Hmeymim u Siriji. Sirijska vojska napreduje s poteškoćama i zbog američkih protutenkovskih sustava TOW koji su dostavljeni militantima.

Video objavljen na internetu pokazuje kako je uništen ruski helikopter Mi-8 koji je poslan u misiju potragu i spašavanja posade zrakoplova Su-24 kojeg je oborilo turski ratno zrakoplovstvo. Islamisti su ga potpuno uništili na zemlji sa protutenkovskih sustavom BGM-71 TOW američke proizvodnje.

Treba podsjetiti da je zrakoplov Su-24 pao u provinciji Latakija na samo 4,5 km od tursko-sirijske granice na području koje su zajedno nadzirali takozvana “Slobodna sirijska vojska” sastavljena od islamista naoružanih uz potporu Turske, Sjedinjenih Država i njihovih saveznika, te Al-Nusra Front, sirijski ogranak Al-Qaede. Iako u tom šarolikom mozaiku ima i milicija Turkestanske islamske partije, tvrdnja “kako se Assadov režim bori protiv lokalnog turkmenskog stanovništva” je obična laž.

Koliko je u tom dijelu propusna granica sirijsko-turska granica govori činjenica da je najveći vojni dužnosnik islamista, brigadni general Rashid Bakdash, ranjen u bombardiranju uzvisina Jabal Turkman u Latakiji, a preminuo je istog dana u bolnici u Turskoj. (Opširnije: U odmazdi ruskih i sirijskih snaga u Latakiji ubijen islamistički general koji je s Turskom koordinirao obaranje ruskog zrakoplova Su-24)

Osim toga, zamjenik zapovjednika turkmenskih militanata u Siriji, koji se hvalio da je ubio ruskog pilota, turski je ultranacionalist i sin gradonačelnika općine u Keban u turskoj provinciji Elazig.

Također se ispostavilo da je član ultranacionalističke skupine “Sivi vukovi” čiji članovi provodi politička ubojstva još od 1970. godine, piše turski Serihaber.

Alparslan Çelik je rekao i kako turkmenska područja nikada neće pasti pod Assadovu vlast, uz napomenu da samo zahvaljujući Turskoj oni mogu zadržati nadzor nad planinama u Siriji. Sa svoje 33 godine, Alparslan Çelik, sin gradonačelnika Kebana iz županija MHP bivši gradonačelnik Ramazana Çelika iz stranke MHP, prije odlaska u Siriju se uz blagoslov svog oca već borio u Iraku, što sve govori o odnosu turskih vlasti prema islamistima koji ratuju diljem svijeta.

Međutim, vraćajući se na pojašnjenje što je Rusija možda trebala učiniti, a nije, Valentin Vasilescu govori upravo ono što dokazuje priča o sinu turskog gradonačelnika koji je odgovoran za smrt ruskog pilota i ratuje u susjednoj Siriji.

“Možda bi bilo učinkovitije da se najprije prekine opskrba islamističkih militanata oružjem i dolazak novih boraca iz Turske. Bombardiranja ruskih zrakoplova u ovom trenutku moraju biti podređena isključivo kopnenim ofenzivama sirijske vojske uz granicu s Turskom u pokrajinama Aleppo, Idlib i Latakija na potezu od oko 70 km. Tek nakon što se od strane sirijske vojske osiguraju državne granice, rusko ratno zrakoplovstvo bombardiranja može proširiti i na druga područja Sirije”, tvrdi Vaslilescu i točno taj dio granice je sada pod žestokim udarima ruskog zrakoplovstva.

Međutim, protekla dva dana se dogodio i obrat u odnosu sa sirijskim Kurdima koji su uz rusku zračnu podršku krenuli u ofenzivu i uspjeli zauzeti Malikiyu, ključni grad za nadzor strateške prometnice koja povezuje Tursku, grad Azaz i islamističke skupine u Aleppu. (Opširnije: Uz rusku zračnu potporu sirijski Kurdi pokrenuli ofenzivu protiv islamista u sjevernom Aleppu – Ankara za sada šuti i ne reagira)

“30 ruskih bombardera – 12 bombardera Su-24, 12 Su-25 i 6 Su-34 – iz ruske zrakoplovne baze Hmeymim mogu svaki dan provesti 2 do 3 borbene misije, a svaki od njih je naoružan s dvije do četiri “pametne” bombe visoke preciznosti, težine 100, 250 ili 500 kg, ili navođenim projektilima, što znači svakodnevne udare po 70-90 ciljeva. Ti zrakoplovi su  nedostatni i oni jedva mogu biti fokusirani na ciljeve islamista u sjevernom dijelu Latakije. Za usporedbu, za vrijeme rata u Iraku u 2003. je američka koalicija koristila oko 1 400 zrakoplova,  za razliku od 30 Su-24, Su-25 i Su-34 koje je Rusija rasporedila u Siriji. Samo jedan teški bombarder Tu-95 koji sa sobom nosi 30 bombi od 500 kg, ili 60 bombi od 250 kg ili 120 bombe od 100 kg u jednoj misiji može neutralizirati neprijatelja na površini kao 10 nogometnih igrališta”, nastavlja Vasilescu.

“Islamistički militanti koji se bore u brdima na granici s Turskom i dalje pružaju tvrdoglav otpor sirijskim kopnenim snagama. To im polazi za rukom zahvaljujući i suvremenom američkom oružju kojeg su dobili. No, podsjetimo da su u novijoj povijesti masovna bombardiranja uvijek odlučivala o sudbini ratova. Za potiskivanje islamističkih pobunjenika i Al-Nusra Fronta uz tursku granicu i kako bi se omogućio napredak sirijskih vojnika trebati uvelike promijeniti taktiku. To znači udvostručenje broja bespilotnih letjelica za istraživanje i masovno bombardiranje. Jednostavan izračun pokazuje da bi nakon dva do tri tjedna intenzivnih napada najmanje 50 ruskih bombardera Tu-95 i Tu-22m mogli u potpunosti od islamita očistiti područje uz granicu s Turskom”, nastavlja rumunjski vojni analitičar i stručnjak u području ratnog zrakoplovstva.

“Mislim da je Rusija pogriješila što odmah nije postavila protuzračne sustave S-300 ili S-400 u Siriji, čak i prije dolaska ruske skupine u bazu Hmeymim. Sama prisutnost protuzrakoplovnih projektila bi sirijskoj vojsci omogućila da očuva suverenitet nad sirijskim zračnim prostorom. Baš kao što je NATO podržava Tursku sa sustavima Patriot, trebala je učiniti i Rusija. Da su postojali sustavi S-400, američka koalicija nikada ne bi ušle u zračni prostor Sirije bez odobrenja Bashara Al-Assad i Turska ne bi mogla bombardirati kurdske YPG snage, tvrdeći da bombardira ISIL. Da su Rusi u Siriji rasporedili sustave S-400 prije nego su turski F-16 presreli ruske bombardere Su-24, Turci bi znali da ih čekaju ruski projektili i ne bi se usudili oboriti ruski zrakoplov”, za portal Ziarul de Garda zaključuje Vasilescu.

No, što je tu je. Ruski je zrakoplov oboren, dvojica ruskih vojnika, pilot i marinac, ubijeni su od strane islamista na sjeveru Sirije i izgleda da se tek sada razmišlja o povećanju opsega vojnih operacija ili su žestoka ruska bombardiranja uz same granične prijelaze s Turskom tek znak odmazde? Teško da u ruskom Glavnom stožeru razmišljaju na takav način i da će za dva do tri dana smanjiti broj borbenih letova. Pogleda li se interaktivna karta s pogođenim ciljevima, onda je primjetno da se ruski Glavni stožer fokusirao upravo na područja uz granicu s Turskom, dok aktivnosti ruske vojske u području Deir Ez-Zora, Raqqe, Dara’ae ili Damaska proteklih dana gotovo da i nema.

Doduše, turski predsjednik Erdogan je izjavio da će korištenje sustava S-400 protiv turskih zrakoplova smatrati izravnim činom ruske agresije, ali je ipak prizemljio svoje ratno zrakoplovstvo i “privremeno” se povukao iz američke koalicije koja povremeno djeluje u Siriji, uglavnom u području na sjeveroistoku zemlje i kao podrška kurdskim Jedinicama narodne zaštite (YPG), iako su posljednji sukobi YPG i boraca “umjerene oporbe” dodatno zakomplicirali planove Washigntona.

I za kraj bi bilo dobro spomenuti medijske napise prije početka ruske kampanje, koji su redovito demantirani od strane ruskog Ministarstva obrane. Na kraju se ispostavilo da je Rusija mjesecima dopremala vojnu opremu u Siriju, a sada su tamo čak i zrakoplovi Su-30SM, što su mnogi tvrdili da je nemoguće i da to Izrael, Amerika, Turska, NATO ili tko već ne “nikada ne bi dozvolili”.

Trenutno su na razini medijskih napisa, kao na primjer onog kojeg je objavio Der Spiegel, ruske specijalne postrojbe 22. GRU Spetsnaz brigade iz Rostova na Donu već raspoređene i bore se u Siriji. U Aleppo su sirijskoj vojsci isporučeni tenkovi T-90, a za ruski portal Kont je jedan bloger obradio izvješće sirijske državne televizije i tvrdi se kako zahvaljujući “nemaru” snimatelja iz ruske baze Hmeymim u kadru uz helikoptere Mi-28N našao i jedan Ka-52 “Alligator”.

“Prisutnost Mi-28N i njihova uporaba u operacijama spašavanja objašnjava neke detalje. Na primjer, neki kritičari su ogorčeni zašto su se oboreni piloti  spašavali helikopterima Mi-8, umjesto da je su to činili Mi-24 koji bi pokrivali pješaštvo. No, čini se da su korišteni ne samo Mi-28N i nego i jurišni helikopter Ka-52 koji nije spomenut ni u jednom izvješću”, piše ruski portal i upućuje čitatelje da pažljivo pogledaju prilog sirijske televizije u dijelu od 1:02 do 1:04 minute. (Video: You Tube)

Analizirajući snimku ruski bloger tvrdi da se jasno vidi silueta jurišnog helikoptera Ka-52 i u članku prilaže niz fotografija kojim uspoređuje helikoptere Mi-28N i onaj koji se vidi u pozadini.

“Ne treba nikakvo objašnjenje, pa valjda je sve jasno svima. Uz siluetu Mi-28N je sve još jednostavnije i mogu se jasno razlikovati i po nastavku repa”, zaključuje ruski bloger.

Naravno, bit će onih koji tvrde da jest tako ili da nije, ali je činjenica da je turski predsjednik Erdogan napravio jednu od najvećih gluposti svoje karijere i praktično Rusiji dao zeleno svjetlo da u Siriji djeluje po vlastitom izboru. Konačno, Vladimir Putin ovaj rat mora dobiti iz  više razloga, od kojih su budući izbori za predsjednika Ruske Federacije u ovom trenutku najmanje važni. O ishodu ruske kampanje u Siriji ovisi budućnost Sirije, cijelog Bliskog istoka i Rusije same, ali i sudbina terorista “Islamske države” i njihovih brojnih podružnica koje se svakim danom bore pod drugim imenom i predstavljaju se kao borci “umjerene oporbe”. To što i među njima zna doći do sporadičnih sukoba ne može zavarati pažljive promatrače, jer su to uglavnom kratkotrajni okršaji koji se događaju zbog prevlasti nad teritorijem, pri podijeli plijena ili novca od nafte ili tko će prvi stići do američkog, turskog ili saudijskog oružja koje još uvijek redovito stiže u područja pod nadzorom islamističkih militanata u Siriji.

Jučer je ruski general-bojnik Igor Konašenkov dao izjavu koja potvrđuje da se ruski Glavni stožer fokusirao na zatvaranje granice s Turskom, što je po mišljenju Valentina Vasilescua drugo zlatno pravilo vojne doktrine, prema kojem se “napori moraju fokusirati na smjerove koji su odlučujući za konačni ishod rata”.

“Kao rezultat uzastopne primjene udara ruskih zračnih snaga protiv militanata, sirijske vladine snage su preuzele potpunu kontrolu nad planinskim područjima na sjeveru pokrajine Latakia, čime se u potpunosti blokirala prekogranična isporuka oružja, streljiva i druge materijalne imovine teroristima u pokrajini. Štoviše, u drugim područjima sjeverne Sirije naša avijacija kontrolira sve glavne načine isporuke oružja, streljiva i drugih potrepština militantima terorističke skupine ISIL”, rekao je službeni predstavnik ruskog Ministarstva obrane, general-bojnik Igor Konašenkov što je ujedno i poruka Ankari kako u Moskvi gledaju na izljeve bijesa predsjednika Erdogana i njegove prijetnje koje se izmjenjuju s pozivima Kremlju na suradnju.

altermainstreaminfo

 

Miljenko Jergović: ISIL je Hitler kojemu treba drugi Hitler

$
0
0

Miljenko JergovićJürgen Todenhöffer bivši je njemački političar. Od 1972. do 1990. bio je zastupnik u Bundestagu, pripadnik desnog krila CDU. Uvjereni je, tvrdi kršćanin, studirao je pravo i političke znanosti, u ranoj je mladosti radio kao sudac. Od 1987. do studenog 2008. član uprave medijske grupacije Hubert Burda Media, i njezin dugogodišnji pomoćnik direktora za izdavaštvo. Još u vrijeme dok se aktivno bavio politikom, počeo je obilaziti Bliski i Srednji istok, najprije kao žestoki protivnik sovjetske intervencije u Afganistanu. U toj je zemlji i ranjen: dobio je metak u koljeno. Početkom dvijetisućitih jedan je od najizričitijih, a svakako najartikuliraniji njemački protivnik agresivne američke politike u Afganistanu i Iraku. Vrlo rano, već 2003. i 2004. predviđa do čega će dovesti američki “rat protiv terorizma” i razaranje tradicionalnih političkih i društvenih institucija u tim zemljama. Rat protiv terorizma, najavljivao je Todenhöffer, stvorit će samo nove, neusporedivo opasnije i brojnije teroriste. Nije zagovarao pasivnost, još manje izolacionističku politiku i pokušaj ograđivanja Europe i Amerike od onoga što se zbiva u arapskom i muslimanskom svijetu, nego je insistirao na boljoj obaviještenosti, razumijevanju, učenju i prepoznavanju, na politici umjesto gole sile, i na tome da Zapad “konačno počne tretirati muslimanski svijet kao istinskog partnera, a ne kao jeftinu benzinsku pumpu koju možemo pljačkati kad nam se prohtije”.

U ljeto i jesen 2014, usred one zastrašujuće ISIL-ove kampanje odsijecanja glava novinarima, humanitarcima i špijunima sa Zapada, Jürgen Todenhöffer mjesecima putem Skypea razgovara s čelnicima Kalifata, i pregovara da posjeti njihov teritoriju. Naravno, to čini mimo svih novinskih redakcija, mimo tajnih policija i diplomatskih predstavništava, a pomalo i mimo zdravog razuma. Vrijedi još jednom napomenuti: Todenhöffer se u novinarstvu zatekao stjecajem okolnosti, nakon što je bavljenje politikom izgubilo smisao, ali on nije ni lovac za senzacijama, ni častohlepna budala, a ni aktivist, idealist, martir na braniku multikulturalizma. I što je važno pripomenuti predrasudnicima svake vrste: Todenhöffer nije nikakav ljevičar. Štoviše, on je i dalje njemački konzervativac, katolik ili protestant, jedan od onih ljudi koji kao da slijede životnu putanju Thomasa Manna…

I tako je on u listopadu 2014, dok su mu se pred očima, u snu i na javi, vrtili snimci dekapitiranja ljudi na obalama Mediterana, otputovao u Mosul, Raku, Deir ez-Zor, sjedišta Islamske države. I da, sa sobom je poveo sina. Putovanje je dogovorio Christian Emde, alias Abu Quatadah, ratnik ISIL-a.

U Kalifatu su proveli deset dana, i živi se vratili kući. Ono što je tamo vidio i doživio, Todenhöffer opisuje u nizu tekstova, koje će objaviti mnoge svjetske novine i časopisi, ali tabloidi, i tabloidni umovi, njegova iskustva uporno trivijaliziraju. Todenhöffer je za istinu bio spreman riskirati sve, onako njemački temeljito i radikalno. Međutim, takva istina ne treba onima koji sasvim dobro funkcioniraju s vlastitim predrasudama.

Prije nekoliko dana, tačnije 27. studenog, Guardian je objavio Todenhöfferov članak o pogubnosti nasumičnog francuskog bombardiranja Sirije. Ubitačno razložnim argumentima, služeći se logikom i ljudskim razumom na način nekoga ovodobnog Giordana Bruna, Todenhöffer objašnjava kako takvo bombardiranje, kao i bilo kakav pokušaj da se vojnim sredstvima Zapada uništi Kalifat, vodi samo masovnom stradanju civila, uništavanju gradova i – novoj mobilizaciji ratnika ISIL-a. Ratnici ISIL-a nikad se ne kreću u grupama, govori on: “Dok smo se vozili preko teritorija Islamske države u tri automobila – od kojih je prvi najčešće mamac za dronove – držali smo distancu od 10 kilometara između vozila, često mijenjajući pozicije. Mantra ISIL-ovih boraca je: nikada ne smiješ biti meta.”

Takav odgovor Zapada ISIL priželjkuje. Draža bi mu bila, tvrdi pisac, samo masovna kopnena invazija: “Umjesto da ubijaju uglavnom muslimane, oni očajnički žele da dožive apokaliptični obračun između dobra i zla, o kojem maštaju, i u kojem će napokon moći da se bore protiv Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Francuske – na terenu.” Todenhöffer je uvjeren da ISIL u takvom ratu pobjeđuje – “Ovi fanatični ratnici imaju izvrsnu vojnu obuku i ljube smrt. Zapadni vojnik ljubi život. Zato Zapad ne može pobijediti ISIL vojnim putem”, govori on, i odmah zatim razlaže način na koji Kalifat bez rata može ostati kao riba na suhom, osuđen na nestanak. Prvi preduvjet je da Amerika spriječi zemlje Zaljeva – svoje saveznice i podložnice – da financiraju ISIL. Drugo, Zapad mora pomoći Turskoj da zapečati granicu prema Siriji, preko koje prolaze novoregrutirani ratnici Kalifata. Treće, Zapad je dužan pružiti mogućnost sunitima da sudjeluju u vlasti u Siriji i Iraku, dužan je omogućiti nacionalno pomirenje u tim zemljama, nakon što je prethodno gurnuo cjelokupnu sunitsku zajednicu u zagrljaj ISIL-u.

Jürgen Todenhöffer danas je usamljeni glasnik razuma na Zapadu, a jednoga bi dana, to je izvjesno, on mogao postati glasnik spasenja. Naime, cilj Kalifata je, pored prenošenja otvorenih ratnih djelovanja na Srednji i Bliski istok, antagoniziranje zapadnih društava i stvaranje neprijateljstva prema muslimanima i Islamu. Hollandove ideje o zatvaranju pojedinih džamija ili o oduzimanju državljanstava pojedinim Francuzima muslimanske vjeroispovijesti, pa čak i onima koji su rođeni u Francuskoj, savršeno odgovaraju Kalifatu. Njihov ideal je da u očima Zapada svi muslimani postanu neprijatelji, i da Zapad na njih reagira kao na neprijatelje. Ustvari, da reagira onako kako je Hitler reagirao na Židove. Najbolje bi bilo kada bi ih se deportiralo u logore i masovno pogubljivalo, kada bi se zabranio Islam i spaljivali Kurani. Tada bi se Kalifat našao na putu konačne pobjede: vojne, političke, vjerske i vjersko-kulturne, ali i moralne. Jezikom parole rečeno: ISIL je Hitler koji ima očajničku potrebu da si za protivnika stvori drugog Hitlera. Uspije li mu, pobijedit će.

Je li nemoguće zamisliti takvu transformaciju Zapada? Da bi se došlo do odgovora na ovo pitanje, valja samo poslušati Donalda Trumpa, ridikuloznog američkog bogataša, mogućega republikanskog kandidata na izborima za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. On je, recimo, već najavio da će, postane li predsjednik, sve muslimane označiti posebnim osobnim legitimacijama. Prije toga će, naravno, zatvoriti džamije i islamske centre u kojima se okupljaju ekstremisti. U čemu je razlika između Trumpovih osobnih legitimacija za muslimane i Hitlerovih žutih traka za Židove? Razlika je samo u onome što se dogodilo nakon što su uvedene žute trake, razlika je u nastavku priče. Zašto pomišljamo da bi se Trumpova priča nastavila na neki drugi način? Zato što je Trump mudar i razuman?

Nikada u ljudskoj povijesti šašavost, ludost i blesavoća nisu bili tako smrtonosno blizu prizorima apokalipse i uništenja ljudskih zajednica. Između Big Brothera i prizora masovnih krvoprolića u Parizu ili na Srednjem istoku ne samo da ne postoji više ništa osim reza u televizijskoj ili filmskoj montaži, nego nema ni razlike u emocionalnom doživljaju i interpretaciji ovih događaja. Hrvatski tabloidi o Big Brotheru izvještavaju mnogo opširnije nego o Siriji i Mosulu, ali i s mnogo većim interesom i intelektualnim angažmanom. Iz njihove bi perspektive ideja Donalda Trumpa da se označe i likvidiraju svi američki muslimani bila mnogo prihvatljivija od svega što govori Jürgen Todenhöffer. Trump je zabavan i zanimljiv, a ovaj drugi je dosadan, nerazumljiv, sklon pridikama. Prezira vrijedan, kao plahta pametnog teksta u šarenim novinama.

Samo u jednom su u pravu Obama i Hollande. ISIL svakodnevno napada naš način života i naš svjetonazor. I silno je već u tome uspješan. Njegovo savršenstvo zastrašujuće je slično savršenstvu nacizma: svaka bomba koja danas na svijetu eksplodira, u korist je Kalifatu. S koje god strane letjele rakete, pogodit će njihov cilj. Kako se boriti protiv toga? Izbor nije između slobode i neslobode, Zapada i Istoka, Europe i Islama, Amerike i Kalifata. Temeljni naš izbor je između Donalda Trumpa i Jürgena Todenhöffera. Zastrašujuće je to da smo pri toj vrsti izbora uvijek tokom našega dvadesetog stoljeća birali krivo.

Sličica izgubljena u svakodnevnom kaosu, valjda s YouTubea: ovih dana u Parizu, nasred ulice, čovjek maramom prekrivenih očiju, s natpisom na grudima: Ja sam musliman, ali ja vama vjerujem. Ako vi vjerujete meni, zagrlite me.

jergovic

 

Lijepa književnost

$
0
0

Heni ErcegI dok optužni prijedlog protiv gospođe Duić zbog ratnog zločina nad civilima skuplja prašinu u državnom tužiteljstvu, gospođa Belobrajdić hoda po školama i učenicima predstavlja svoj „antiratni“ roman, s crnim čizmama na naslovnici, možda istima onima kojima je po preponama mlatila zatočenike u Lori i kojih se ovi u svojim svjedočenjima tako dobro sjećaju. U školskim knjižnicama ona rado prepričava i „smiješne zgode koje su bile sastavni dio rata“, govori o humoru koji „nas je sačuvao da ne poludimo“. Humor, da. Vrckava duhovitost kojom gospođa Belobrajdić i gospođa Duić, zajedno na svom Facebook profilu poručuju onima koji naivno misle kako je doživjela katarzu, da su u krivu jer „ni o kakvoj katarzi nije riječ“.

Kad god se u nekoj zemlji otkrije neki vremešni ratni zločinac, njegovi se sugrađani u pravilu jako začude da kako je moguće da tako dobar čičica i još bolji susjed bude optužen za najgore moguće zločine upravo protiv istih takvih svojih susjeda na nekom drugom mjestu, u neko druge vrijeme. Čuđenje naravno nastaje jer se isti čovjek desetljećima ponašao baš po zacrtanim društvenim uzusima, živio tiho i skromno, čuvao low profile, ničim se nije isticao, koristeći se najčešće novim identifikacijskim oznakama.

To je tako u sređenim društvima koja su, nakon 2. svjetskog rata, ipak postigla kakav-takav konsenzus oko poimanja ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. U bolesnim društvima pak nije tako, a povijest bolesti države Hrvatske obimnija je od čitave arhive neke psihijatrijske ustanove, pa ovdje ratni zločinci ne da nemaju razloga za skrivanje, nego postaju javne ličnosti, sudionici antiratnih kampanja, čak književnici čiji se uradci promoviraju, nagrađuju, s izgledima da postanu obavezna školska lektira.

Samo je u krajnje perverznom društvu koje se i danas filuje žrtvoslovljem i vlastitom bezgrešnošću u ratu devedesetih, s istim takvim perverznim institucijama, moguće da osoba optužena za najteže ratne zločine protiv civila svoj javni život konzumira do te mjere da već mjesecima uokolo promovira svoj roman pod nazivom „Crni kaput“.

Pa tko je zapravo autorica toga, kako ga predstavljaju, „antiratnog“ romana? Tanja Belobrajdić, mirna žena iz Vukovara koja je osjetila potrebu da na papir stavi užase koje su zatočeni Hrvati prošli u srpskim logorima prije dva desetljeća i time još jednom ukaže na mitsku distinkciju između „agresora“ i „žrtve“. Ili je to ipak samo pseudonim? I otkuda spisateljici tako uvjerljivi detalji mučenja da se stječe dojam kako nije riječ o fikciji nego o autentičnom, dokumentarnom prikazu? U toj dilemi ogleda se sva perverzija hrvatskoga društva, njegovih institucija, šire javnosti… Jer gospođa Belobrajdić u svom se bivšem životu, onome od prije dvadesetak godina, kada je iz rodnog Vukovara stigla u Split, ponosno odazivala na prezime svoga bivšega supruga Tome Duića, zloglasnog upravnika vojnog zatvora Lora u Splitu, osuđenog zbog iznimno okrutnog mučenja zatvorenika, ali uobičajeno nedostupnog domaćem pravosuđu. Te se 1992. i sama „zaposlila“ u Lori gdje su „svoga boga“ mjesecima viđali zatočeni srpski civili, i tu iz prve ruke stekla ona važna iskustva koja će kasnije vješto pretočiti u svoj „antiratni“ roman.

„Došla je u moju ćeliju gdje sam modar ležao od prethodnih batina, pokazala mi dojku i ponudila seksualni odnos, a onda vrisnula, što je očito bio dogovoreni znak grupi vojnih policajaca i njenom suprugu Tomi da ulete u ćeliju i isprebijaju me toliko da sam izgubio svjest“, sjeća se svjedok 02, Blok C, čije je svjedočenje uz još 23 druga o strašnim iživljavanjima Tanje Duić nad zatvorenicima postalo dio obimnoga spisa iz prijave koja je protiv nje podignuta još prije sedam godina. Premlaćivanje, stavljanje elektroda na genitalije, ponižavanje, neljudsko iživljavanje… sve je to detaljno opisano u spisu kojim se za ratni zločin nad civilima tereti današnju spisateljicu „antiratnog“ romana, a koja je prije trinaest godina na farsičnom suđenju svom suprugu svjedočila kako u Lori nije bilo civila, kako je njen suprug Tomo Duić osobito pazio na zdravlje zatvorenika, te da se u Lori nije događalo ništa neuobičajeno. Nego je valjda sve bilo fikcija, baš kao u njenom romanu, koji je prije mjesec dana, s obrazloženjem da „priču o običnom čovjeku u domovinskom ratu donosi na zanimljiv i drukčiji način“, pobrao i svoju prvu nagradu. Da, točno tako, zanimljiv i drukčiji način, jer Tanja Belobrajdić, spisateljica, i Tanja Duić, pripadnica hrvatske vojne policije koja je mučila civile u Lori, ista su osoba. Koja o patnjama svoga junaka, vukovarskog branitelja, piše u prvom licu, kao autentičan poznavatelj boli i straha, kao fenomenalna manimulatorica ulogama.

I dok optužni prijedlog protiv gospođe Duić zbog ratnog zločina nad civilima skuplja prašinu u državnom tužiteljstvu, gospođa Belobrajdić hoda po školama i učenicima predstavlja svoj „antiratni“ roman, s crnim čizmama na naslovnici, možda istima onima kojima je po preponama mlatila zatočenike u Lori i kojih se ovi u svojim svjedočenjima tako dobro sjećaju. U školskim knjižnicama ona rado prepričava i „smiješne zgode koje su bile sastavni dio rata“, govori o humoru koji „nas je sačuvao da ne poludimo“. Humor, da. Vrckava duhovitost kojom gospođa Belobrajdić i gospođa Duić, zajedno na svom Facebook profilu poručuju onima koji naivno misle kako je doživjela katarzu, da su u krivu jer „ni o kakvoj katarzi nije riječ“.

I nije. Nego je riječ o izopačenom umu, prihvatljivom u društvu koje je umjesto katarze uzgojilo vlastitu psihopatologiju, pa se i logor Lora nastoji prebrisati iz nacionalne memorije, izuzeti iz kolektivne odgovornosti, otvaranjem upravo na tom mjestu Muzeja domovinskog rata. Tu bi, eto, gospođa Belobrajdić mogla školarcima autentično tumačiti svu ljepotu zločina. Na „drukčiji i zanimljiv“ način.

tacno

 


‘Ovo nije prijetnja, nego tvoja presuda’

$
0
0

‘Vani sam kukavica, al dođi mi u Bolnicu Vukovar danas, da ti se krvi napijem iz tri prsta, sdpovska četnička’, zaprijetio je Vojislavu Stanimiroviću, predsjedniku SDSS-a, liječnik zaposlen u Općoj bolnici u Vukovaru

Stanimirović‘Majku ti jebem četničku, i usta krvava, ti ćeš mi odlučivati o mandatima u hrvatski sabor, a likovao si 19.11.1991. godine o padu ‘posljednjeg ustaškog bastiona’, Bolnice Vukovar, iz koje ste poklali… I sad ćeš mi ti, SDSS i vaš podmladak SDP, odlučivati o Hrvatskoj. Vani sam kukavica, al dođi mi u Bolnicu Vukovar danas, da ti se krvi napijem iz tri prsta, sdpovska četnička. Ovo nije prijetnja, nego tvoja presuda!’ Prijetnja je ovo koju je Vladimir Horvatić, liječnik zaposlen u Općoj bolnici u Vukovaru, 3. decembra objavio na svom Facebook profilu. Horvatić se pobrinuo da tekst dobije i dimenziju potjernice, pa je uz prijetnju objavio i dvije fotografije: jednu na kojoj se nalazi dr. Vojislav Stanimirović, predsjednik SDSS-a, i drugu na kojoj je u društvu s prof. Miloradom Pupovcem, potpredsjednikom te stranke. Ova objava privukla je veliki broj Horvatićevih simpatizera, koji su na njegovom profilu nastavili nizati verbalne uvrede i prijetnje. ‘Baš su im slike za osmrtnicu. Nadam se da ću ih ubrzo vidjeti na nekom zidu. To je ćirilica koju ću rado pročitati’, napisao je jedan od njih. ‘Oni su ko maligni karcinom… neznaš dje če se podmukli gadovi pojaviti!!!’, nastavila je jedna ljubiteljica Tuđmanove misli. Naime, upravo je prvi hrvatski predsjednik 26. augusta 1995., u svom javnom govoru održanom u Kninu Srbe nazvao ‘karcinomom na hrvatskom nacionalnom biću’.

Kako je potvrdio u razgovoru na ‘Novosti’, Stanimirović je ove prijetnje prijavio Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj, Općoj bolnici u Vukovaru, Hrvatskoj liječničkoj komori i Ministarstvu zdravlja. ‘Vladimir Horvatić mi je uputio ozbiljnu pretnju zbog mog političkog djelovanja kao predsjednika SDSS-a, u vezi sastavljanja Vlade RH i formiranja parlamentarne većine. Isto tako, neutemeljeno me optužio, bez dokaza, za moj raniji rad u bolnici Vukovar u vrijeme rata, a te okolnosti su više puta proveravane i ispitivane od strane DORH-a te nije utvrđeno da postoje bilo kakvi elementi moje kaznene odgovornosti. Navedeni tekst je pun govora mržnje i raspirivanja nacionalne netrpeljivosti, širenja straha, netolerancije i poticanje drugih na isto prema meni, ali se navedene pretnje reflektuju i na našu zajednicu, koja je kod istog u više navrata osjetila nelagodu u njegovim iskazima i izjavama. Ovim tekstom imenovani je te nezvanične navode i potvrdio, a što je suprotno liječničkom kodeksu i prirodi obavljanja liječničke djelatnosti’, stoji u prijavi za pokretanje disciplinskog postupka koju je Stanimirović uputio Ministarstvu zdravlja.

Stanimirović dodaje da su ovakve i slične prijetnje u posljednje tri godine sve učestalije. Kako kaže, one su posebno prisutne u lokalnim medijima kao što su Slavonska i Vinkovačka televizija. Najčešće je riječ o emisijama u koje se javljaju gledatelji.

– Takve pretnje bih mogao prijavljivati skoro svaki dan. Ukoliko takve slučajeve i prijavimo, obično ne dobijemo povratnu informaciju o mogućem pokretanju postupka – kaže Stanimirović i dodaje da je Horvatićeva prijetnja posebno zabrinjavajuća budući da je riječ o liječniku zaposlenom u vukovarskoj Općoj bolnici.

– To znači da kod njega u bolnicu dolaze i lokalni Srbi, koji zbog svega osjećaju strah. Vukovar je mali grad pa se sve čuje i zna – zaključuje Stanimirović.

portalnovosti

 

Budimo realni, nismo mi kao oni!

$
0
0

IlčićIlčićev izlet u granu biologije i njegova tvrdnja da su „…muslimani biološki jači od Europljana jer imaju puno djece…“ može probuditi kod mnogih želju da tu mačku spasi od nepotrebnih blaćenja i da je vrate, ako ništa drugo, barem na kopno, nadajući se pritom da joj neće nikad više pasti na pamet da se u takvo što upusti

Piše: Diego Han

U jeku još jedne vrlo kvalitetne predstave iz škole hrvatskog teatra političkog apsurda, koja bi usput rečeno vjerojatno zasjenila uspjehe Ionescoa i Becketta,  upravo kada se činilo kako problem izbjeglica polako pada u drugi plan – što zbog zime, što zbog zasićenja javnosti ili zbog zaista fascinantnih izjava čelnika najvažnijih hrvatskih stranki i mostaša –  spas je hrvatskoj naciji ponudio jedan novi plemeniti vitez, član Hrasta Ladislav Ilčić. Nije potrebno naglasiti kako su njegove izjave o nekompatibilnosti europskog (čitaj katoličkog) i muslimanskog svijeta kod jednog dijela javnosti dovele do zgražanja, dok je dobar dio ostalih stanovnika Lijepe Naše njegove riječi doživjelo poput najvećeg sociološkog otkrića stoljeća. Međutim, zaista je teško razumjeti onaj dio koji se njegovim riječima zgrozio. Zašto? Pa zato što tko je taj naivac koji je mogao očekivati da će predstavnik bilo koje konzervativne stranke svijeta ikad promovirati diskurs suživota između nacija, etnija, kultura i vjera? Nakon svega što se proteklih mjeseci moglo čuti u hrvatskom medijskom prostoru, zar je iznenađujući stav gosp. Ilčića? Apsolutno ne.

U znanosti se, a to nije samo hrvatski problem, akademici i intelektualci vole često hvaliti vlastitim znanjem, jer usprkos svemu, ipak su i oni samo ljudi koji bi htjeli da budu cijenjeni zbog onoga što su postigli ili što znaju. Ali, takav modus operandi može ponekad poprimiti patološke konotacije, kao kad se npr. kod tih ljudi javi potreba da izađu iz vlastitih stručnih krugova kako bi zaplivali u različite znanstvene vode. Taj bi pristup mogli nazvati „Sindromom plivajuće mačke“, iz jednostavnog razloga što na njihovu nesreću, često takvi pokušaji završe takvim sramoćenjima da od „velikih“ intelektualaca ostane samo figura mačke koja se grčevito koprca u vodi u paničnom pokušaju da iz nje izađe kako se ne bi na koncu utopila. Primjera radi, Ilčićev izlet u granu biologije i njegova tvrdnja da su „…muslimani biološki jači od Europljana jer imaju puno djece…“ može probuditi kod mnogih želju da tu mačku spasi od nepotrebnih blaćenja i da je vrate, ako ništa drugo, barem na kopno, nadajući se pritom da joj neće nikad više pasti na pamet da se u takvo što upusti. Ali, kažu da mačke nisu psi, pa ih je stoga nemoguće naučit da ne rade nešto što im se na koncu neće isplatiti, pa je tako Ilčić uspio pokazati i svoje zavidno sociološko znanje ističući kako su „njihova djeca jednako vrijedna, ali nisu ista“. Bilo bi zanimljivo saznati koja su to djeca prema gosp. Ilčiću u svijetu ista, odnosno kako djeca mogu uopće biti ista ako se ne radi o budućim kineskim klonovima? Je li možda dijete iz Splita isto kao i dijete iz Zagreba? Koja to sličnost, osim eventualno boja kože ili kose, povezuje osmogodišnjaka iz Osla i njegovog vršnjaka iz Osijeka, više nego li prvonavedenog i dijete iz Damaska? Ipak, nije potrebno da budemo previše kritički nastrojeni, jer bi usprkos tim nepremostivim razlikama Ilčić pomogao izbjeglicama, ali samo onima iz Sirije, jer ipak ekonomski migranti nisu u takvim problemima da bi sad morali tražiti spas izvan vlastite zemlje. Pa naravno, od kuda pravo nekome tko umire od gladi, ili jedva prehranjuje obitelj, da napusti svoj dom kako bi pronašao bolji život, a između ostalog mu čak nitko niti ne bombardira kuću?  To što mu je zemlja u rasulu i zbog ne baš pohvalnih radnji zapadnih igrača i njihovih kolege vladara iz trećeg svijeta i nije nešto čemu bi pritom trebali posvetiti neku posebnu panžnju.

Međutim, hajmo na trenutak stati na loptu. Što ako je Ilčić u pravu, a sve ovo što je ovdje napisano ispadne kao još jedan banalni i već dosadni pokušaj dokazivanja kako smo svi mi ljudi isti i kako možemo živjeti sretno i skladno? Poslije svega, možda Ilčić stvarno nije samo još jedan klasičan konzervativac uskih životnih pogleda, za kojeg izvan trokuta posao-kuća-crkva ne postoji niti jedno živo biće vrijedno spomena. Mora se priznati kako ima istine u tome da „arapski muslimani imaju različit mentalitet od nas“. Ostavimo li sa strane to što  Ilčić očito vjeruje kako su npr. pakistanski ili indijski muslimani puno bolji od arapskih te stoga vjerojatno više kompatibilni s Europom od ovih ostalih – pa možda ne bi čak imao ništa protiv toga da se pojave na naše granice – jasno je kako su naše (hrvatske, europske, katoličke, domoljubne, komunističke, ustaške itd.) kulture izrazito različite od muslimanske (sunitske, šijitske, ibaditske, alawitske, kurdske, mogulske, salafističke, vehabističke itd.). Bilo bi idealistički tvrditi kako smo mi isti jer su miljei iz kojih dolazimo različiti, jer imamo različite vjere, jer imamo različite poglede na svijet, jer se ne oblačimo isto, jer, pobogu, čak ni istu hranu ne pripremamo na isti način!  Kada Ilčić citira Angelu Merkel, koja također spominje kraj ideje multikulturalizma, onda možemo stvarno zaključiti kako stvari ne idu kako si ih neki pobornici humanizma zamišljaju. To što umjesto zajedničkog djelovanja Europa preferira novo jačanje državnih granica, što dovodi do toga da se integracija pretvara u getoizaciju, što dovodi do toga da se izbjeglice dovodi u težak položaj gdje jedini spas vide u održavanju čvrste etničke kohezije unutar potencijalno neprijateljskog i novog okruženja, što dovodi do cvjetanja nasilja i kriminala kod takvih marginaliziranih skupina, što dovodi do jačanja mržnje prema strancima, što dovodi do razvoja obostrane ksenofobije i rasizma, na koncu i nije nikome uopće bitno. Sve su to procesi kojima se trebaju baviti ugledni akademici intelektualci, zašto bi mi trebali razmišljati o tako kompliciranim stvarima, zar ne?

Na kraju svega, postoji još nešto što bih osobno, onako iskreno i izvan okvira profesionalnosti htio naglasiti. S gosp. Ilčićem, iako dijelim iste državne granice, ne dijelim svjetonazor, ne dijelim vjeru, ne dijelim čak niti isto kulturno i političko okruženje, slično kao što sve te stvari ne dijelim s izbjeglicama koje su prošle kroz Hrvatsku; pa ipak, naše nas razlike ne sprečavaju u vođenju uspješnog suživota. Zašto? Zato što na svijetu ima preko sedam milijardi različitih osoba, i budimo realni, nitko od njih nije isti kao mi.

tacno

 

Bartul Čović: Na krivoj strani povijesti u Lisinskom

$
0
0
Lisinski Etičko sudištePrije nešto manje od mjesec dana, na pitoresknom festivalu ekstremne desnice u punoj dvorani Lisinski, okupilo se Hrvatsko nacionalno etičko sudište kako bi izreklo presudu Josipu Brozu Titu: „Riječ je o skupu koji se može promatrati i kao nastavak dugog pohoda tuđmanističkih revizionista tijekom kojeg je u ovih 25 godina izgrađen mitsko-simbolički kompleks koji vrši funkciju konstitutivnog političkog mita neke skupine, u ovom slučaju nacionalne. Hrvatski državotvorni mit isti je kao i svaki drugi – njegovim graditeljima nisu bile bitne činjenice, već samo površne slike i narativi kojima je glavna svrha politička instrumentalizacija.“

Prvi opći sabor HDZ-a u veljači 1990. godine (Izvor: Jutarnji list)

 

Prije nešto manje od dvadeset i pet godina, u veljači 1990. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu, održao se jedan od značajnijih političkih skupova te godine. Naime, održan je Prvi opći sabor HDZ-a, stranke utemeljene tek nekoliko mjeseci prije samog događaja. Na skupu se okupljenima obratio osnivač i šef stranke Franjo Tuđman, koji je do tog trenutka bio tek zaboravljeni umirovljeni general JNA te povjesničar-disident poznat po svojim velikim skribomanskim afinitetima. Ipak, Tuđman je 1990. bio puno više od pukog partijskog otpadnika,

Posljedice vladavine onih koji svoju politiku između ostalog grade i na romantiziranju kvislinške tvorevine NDH jesu deindustrijalizacija, ekonomska depriviranost i etnički gotovo očišćena ili Tuđmanovim riječima – homogenizirana država. Jedan od procesa koji je neizbježno pratio takvu političku dinamiku obračun je s antifašističkim nasljeđem i rehabilitacija ustaštva

fetišista nacionalnog identiteta i nacionalne homogenosti, važio je za glavnog kandidata na nadolazećim izborima koji su se imali održati u travnju iste godine.

 

Bilo je to vrijeme rastućeg nacionalističko-separatističkog pokreta u Hrvatskoj kojega je HDZ bio neprikosnoveni predvodnik. Upravo mu je Tuđman kao čovjek koji je većinu svojeg političkog rada bio usmjeren na bavljenje historiografijom udario ideološki temelj koji se bazirao na hrvatskoj etnicističkoj mitomaniji i povijesnom revizionizmu. Na skupu u Lisinskom, budući je predsjednik i apsolutni vladar zemlje izgovorio rečenicu koja je danas gotovo manifestna za sve nacionalističke revizionističke tendencije: „Nezavisna Država Hrvatska nije bila tek puka kvislinška tvorevina i fašistički zločin, već izraz povijesnih težnji hrvatskog naroda za svojom samostalnom državom.” Kao što znamo, HDZ je ubrzo i osvojio vlast te se na njoj zadržao do Tuđmanove smrti, a posljedice vladavine onih koji svoju politiku između ostalog grade i na romantiziranju kvislinške tvorevine NDH jesu deindustrijalizacija, ekonomska depriviranost i etnički gotovo očišćena ili Tuđmanovim riječima – homogenizirana država. Jedan od procesa koji je neizbježno pratio takvu političku dinamiku obračun je s antifašističkim nasljeđem i rehabilitacija ustaštva. Preimenovanja ulica i trgova, uništavanje preko tri tisuće partizanskih spomenika, ponovno pisanje povijesnih udžbenika ili dodjeljivanje mirovina ustaškim veteranima, poznati su modus operandi hrvatske desnice.

 

Franjo Tuđman govori na Prvom općem saboru HDZ-a u veljači 1990. godine (Izvor: hdz.hr)

 

31. listopada 2015. godine u dvorani Lisinski, na istome mjestu na kojemu je Tuđman 1990. najavio upuštanje u udruženi poduhvat obračuna s činjenicama, okupilo se Hrvatsko nacionalno etičko sudište (ekspozitura Hrvatskog žrtvoslovnog društva, osnovanog 1991. godine), kako bi izreklo presudu Josipu Brozu Titu za „djela genocida nad hrvatskim narodom“ i Zoranu Milanoviću kao „sljedbeniku ideologije jugokomunizma“. Riječ je o skupu koji se može promatrati i kao nastavak dugog pohoda tuđmanističkih revizionista tijekom kojeg je u ovih 25 godina izgrađen mitsko-simbolički kompleks koji vrši funkciju konstitutivnog političkog mita neke skupine, u ovom slučaju nacionalne. Hrvatski državotvorni mit isti je kao i svaki drugi – njegovim graditeljima nisu bile bitne činjenice,

HNES donosi isključivo osuđujuće presude, a kroz njihovu su pravosudnu proceduru do sada prošli: Milorad Pupovac, Ivo Josipović, Vesna Pusić, Vesna Teršelič, Budimir Lončar i Carl Bildt. Točke u optužnicama većinom nalikuju jedna na drugu, i uglavnom uključuju stavke kao što su: prosrpska politika, izdajništvo, savez s unutarnjim i vanjskim neprijateljem, itd.

već samo površne slike i narativi kojima je glavna svrha politička instrumentalizacija.

 

Velika je dvorana bila gotovo dupkom ispunjena, dok su na pozornici za dugačkim stolom sjedili članovi et(n)ičkog sudišta. Program započinje skupnim pjevanjem hrvatske himne, slijedi recitacija pjesme „Draga nacijo, draga Kroacijo“ Božidara Alića, da bi potom ulogu voditelja programa preuzeo povjesničar Zvonimir Šeparović. Okupljene obavještava kako skupu nažalost nije mogao nazočiti Janez Janša, „etablirani borac protiv komunizma, ali tu su zato četiri autobusa naših prijatelja iz Slovenije“. Na te riječi u publici na noge skače grupa Slovenaca mašući svojim zastavama, praćena burnim pljeskom. Šeparović se sa žaljenjem osvrće i na izostanak hrvatskog reprezentativca Džoa Šimunića, nakon čega u stilu proslavljenog braniča publiku pozdravlja ustaškim pozdravom „Za dom!“, na što mu ostatak dvorane zborski odgovara „Spremni!“, poneki i uz podizanje ruku. Šeparović tada prelazi na počasne goste koji su svojom nazočnošću dodatno uveličali ovaj događaj. Uz televizijskog voditelja Velimira Bujanca, najburnije stajaće ovacije dobiva ratni zločinac Dario Kordić. Nakon što su svi ugledni patrioti uredno pozdravljeni, članovi sudišta upoznaju nas sa svojim dosadašnjim radom. HNES donosi isključivo osuđujuće presude, a kroz njihovu su pravosudnu proceduru do sada prošli: Milorad Pupovac, Ivo Josipović, Vesna Pusić, Vesna Teršelič, Budimir Lončar i Carl Bildt. Točke u optužnicama većinom nalikuju jedna na drugu, i uglavnom uključuju stavke kao što su: prosrpska politika, izdajništvo, savez s unutarnjim i vanjskim neprijateljem, itd. Optužnica protiv Josipa Broza, razumije se, najteža je do sada.

 

Hrvatsko nacionalno etičko sudište, Koncertna dvorana Lisinski, 31.10.2015. (foto: BČ)

 

Maršala Tita se optužuje da je za vrijeme svoje vladavine, a i za vrijeme vođenja svoje revolucionarne vojske u Drugom svjetskom ratu, počinio zločin genocida nad hrvatskim narodom. Potom se pristupa ‘dokaznom postupku’, tijekom kojega se za govornicom izmjenjuju članovi sudišta i živi svjedoci Titovih zločina. Izaslanik šatora iz Savske 66 s nama dijeli svoje ratno iskustvo: „Draga braćo i sestre, vi na svoju sreću ne znate kako je to biti ranjen, ranjen za Hrvatsku, ne znate kako je to kada nešto veliko, vruće i tvrdo prolazi kroz vaše tijelo“. Naime, HNES Tita drži odgovornim za rat u Hrvatskoj od 1991. do 1995., a samim time i za ranjavanje, između ostalih, i jednog od ‘šatoraša’. Nakon ovog sugestivnog uvoda, kao svjedoci nastupaju Anto Kovačević, poznat po saborskoj izjavi da je „žena za madraca, a ne mudraca“, i Džemaludin Latić, bosanski pjesnik i dugogodišnji suradnik Alije Izetbegovića – bivši zatvorenici KP doma Zenica (ili „komunističkog kazamata u Zenici“, kako ga nazivaju organizatori). Kovačević je konstatirao kako hrvatska krv nije potekla zato da bi danas u Republici Hrvatskoj udbaške ubojice bile zaštićene, a postavio je i zanimljivu tezu kako ideali Francuske revolucije stoje i u temeljima Hrvatske, zaokruživši svoj govor izvikivanjem „Liberté, égalité, fraternité“. Latić je bio jedan od govornika koje je publika najčešće nagrađivala burnim pljeskom –

Kako izvršavanje smrtne kazne nad pripadnicima kvislinških formacija, koje su u svibnju 1945. nastavile s vojnim akcijama i odbile se predati (nakon četiri godine rata tijekom kojega su upravo kvislinzi, nizom djela, pokušali u cijelosti ili djelomično uništiti mnoge nacionalne, etničke, i vjerske skupine, tj. počinili genocid) – može biti smatrano genocidom?

upozorio je na opasnost od još uvijek neporažene velikosrpske agende čije je utjelovljene Republika Srpska, podsjećajući na hrvatske i bošnjačke žrtve „srpskog genocida“ te pozvao na obnovu hrvatsko-bošnjačkog bratstva koje po njemu seže u doba „Austro-Ugarske, Prvog svjetskog rata, obaju Jugoslavija i Drugog svjetskog rata“. U zaključku izjavljuje kako ne isključuje ni mogućnost suradnje s „onim dijelom srpskog naroda koji je demokratski raspoložen“. Činjenicu da je Latiću iz prvoga reda pljeskao i Dario Kordić, osuđenik za zločine nad Bošnjacima, ne treba promatrati kao kontradiktornu, iako se ona naizgled može takvom doimati. Fanatični antikomunizam uvijek je bio dodirna točka svih fašistoidnih, zločinačkih i kvislinških pokreta u povijesti Jugoslavije s kojima se i Latić, pozivajući na „bratstvo iz Drugog svjetskog rata“, očito imao potrebu identificirati.

 

Nakon ovih malih digresija manifestiranih kroz priče uznika koji zapravo nisu govorili o Titovoj odgovornosti za navodne zločine, sudski proces vraća se na svoj kolosijek, i pred našim se očima nastavlja odigravati drama dokazivanja jugokomunističkog (poneki govornici inzistiraju na izrazu „srbokomunističkog“) genocida. Govornici pristupa Roman Lenjak iz Slovenije, autor knjige Huda jama. Lenjak govori o genocidu koji su, prema njemu, jugoslavenski partizani provodili nad „nedužnim hrvatskim, slovenskim i njemačkim narodom“ u poslijeratnom razdoblju, većinom na području Slovenije. Na ovome mjestu potrebno je podsjetiti na značenje pojma genocid, kako bismo bili što svjesniji ridikuloznosti čitave manifestacije. Prema međunarodnom pravu, genocid je „niz djela počinjenih u namjeri da se u cijelosti ili djelomično uništi jedna nacionalna, etnička, rasna ili vjerska skupina“. Kako izvršavanje smrtne kazne nad pripadnicima kvislinških formacija, koje su u svibnju 1945. nastavile s vojnim akcijama i odbile se predati (nakon četiri godine rata tijekom kojega su upravo kvislinzi, nizom djela, pokušali u cijelosti ili djelomično uništiti mnoge nacionalne, etničke, i vjerske skupine, tj. počinili genocid) – može biti smatrano genocidom? No, to pitanje ne muči domaće revizioniste i njihove kolege iz susjedstva.

 

Hrvatsko nacionalno etičko sudište, Koncertna dvorana Lisinski, 31.10.2015. (foto: BČ)

 

Optužnica sadrži ukupno 12 točaka, a neke od njih mogu poslužiti kao najbanalniji prikazi načina razmišljanja hrvatskih revizionista. Deseta točka optužnice tvrdi da je „komunistički totalitarni režim sustavno uništavao hrvatsku kulturnu baštinu – tradiciju, simbole, te jezični, vjerski i svaki drugi hrvatski nacionalni identitet i nametnuo svoju jednoumnu komunističku politiku u kulturi, koja je prouzročila višegeneracijsku duhovnu pustoš u javnom životu Hrvatske“. Ovu je rečenicu pročitao Josip Jurčević, poznat po tezi da su od svih zločina na području Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu ustaše odgovorne za njih 0,13 posto, a partizani za 89 posto.

Jurčević je tezu o komunističkom zatiranju hrvatske kulture izgovorio u Koncertnoj dvorani Lisinski, izgrađenoj 1973. godine, koja je u to (prema Jurčeviću) mračno doba dobila ime po hrvatskom preporoditelju Vatroslavu Lisinskom

Dakle, Jurčević je tezu o komunističkom zatiranju hrvatske kulture izgovorio u Koncertnoj dvorani Lisinski, izgrađenoj 1973. godine, koja je u to (prema Jurčeviću) mračno doba dobila ime po hrvatskom preporoditelju Vatroslavu Lisinskom. Toliko o zatiranju hrvatske kulture.

 

Unatoč tomu, nakon Jurčevićeva monologa dvoranom se prolomio buran pljesak. Količina nebuloznosti i kontradiktornosti u stavovima revizionista kao što je Jurčević gotovo je nepojmljiva, ali ipak i sasvim očekivana za nekoga kome je historiografska metodologija nepoznati pojam. Uostalom, revizionisti nisu povjesničari, oni su pseudopovjesničari, oni ne mare za prošlost, njihova je glavna namjera falsificiranjem utjecati na sadašnjost, stvoriti lažni temelj i povijesno opravdanje ideologiji koju zastupaju. Prema priopćenju sudišta te izvještavanju portala Lupiga, saznajemo da je noć prije održavanja ove priredbe nepoznati počinitelj na vratima Lisinskog ispisao parolu „USTAŠKI DERNEK“. Iako se natpis može protumačiti više kao najava programa, nego li kao provokacija, takvi nam događaji ukazuju da u Hrvatskoj ipak postoji otpor ustašoidnim tendencijama, ma koliko god on bio tih, ili se služio ovakvim gerilskim metodama.

 

Grafit koji je jutro uoči zasjedanja HNES-a osvanuo na vratima dvorane Lisinski (Izvor: Lupiga)

 

Na zasjedanju „etičkog sudišta“, festivalu ekstremne desnice, dvoranom kao da je odzvanjala rečenica o NDH iz 1990. godine. Pronacistički orijentirani televizijski voditelji, ratni zločinci i ratni profiteri, klerofašisti, zajapureni šovinisti i drugi, prije 25 godina (a neki i ranije) prokuljali su ispod ideološke kabanice koju je skrojio Franjo Tuđman. Područje njihova djelovanja seže od nogometnih travnjaka, preko televizijskih postaja pa do akademske zajednice. Sudeći prema korištenom znakovlju, retorici, pozdravima i simbolici, nedavni skup u Lisinskom bio bi lako zamisliv ne samo 1991., s kojom je i najdirektnije povezan, već i 1941. godine. Ključna stvar koju valja imati na umu kada uzimamo u obzir njihove kontradiktorne, neutemeljene i lako oborive stavove jest kako isti počivaju na veoma jasnom političkom opredijeljenju.

Revitalizacija ustaštva nemoguća je bez paralelnog procesa uništavanja antifašističke baštine, koji ne samo da diskreditira, već postupno i eliminira tekovine socijalističke revolucije koja je prije 70 godina izborila pobjedu nad fašizmom. Te se tekovine ne ogledaju samo u „opipljivom“ nasljeđu poput devastiranih spomenika, već i u danas ugroženim principima kao što su rodna prava, radnička prava, društveno vlasništvo, nacionalna ravnopravnost ili besplatno školstvo

Ono proizlazi iz najdubljih proustaških uvjerenja o novijoj hrvatskoj povijesti usađenih u najekstremnijoj frakciji hrvatskoga nacionalizma, kojoj i HNES zasigurno pripada. Svoju političku praksu, osim na ne toliko diskretnom koketiranju s fašističkim simbolima, HNES i slične grupe nužno moraju temeljiti i na obračunu s antifašizmom ili u ovom slučaju, s Titom. Revitalizacija ustaštva nemoguća je bez tog paralelnog procesa uništavanja antifašističke baštine, procesa koji ne samo da diskreditira, već postupno i eliminira tekovine socijalističke revolucije koja je prije 70 godina izborila pobjedu nad fašizmom.

 

Te se tekovine ne ogledaju samo u „opipljivom“ nasljeđu poput devastiranih spomenika, već i u danas ugroženim principima kao što su rodna prava, radnička prava, društveno vlasništvo, nacionalna ravnopravnost ili besplatno školstvo. Obrana Tita kao revolucionarnog simbola, kao vođe široke narodne fronte koja je kroz partizansku borbu ostvarila emancipaciju širokih masa na svim ranije spomenutim poljima i NOB-a kao revolucionarnog, a ne samo vojnog pokreta, dužnost je svake lijeve progresivne političke grupacije, stranačke ili nestranačke. To nije samo identifikacija s najemancipatornijim političkim pokretom koji je ikada djelovao na ovim prostorima, već i način otpora onoj dominantoj struji u hrvatskoj politici koja se manje ili više diskretno identificira s onim pokretom koji je 1945. godine u Hrvatskoj i Europi poražen, iako samo vojno. U takvoj konstelaciji nedopustivo je i defetistički nasjesti na priče o efemernosti podjele na „ustaše i partizane“. Posljednjih godina, a naročito u ovo postizborno vrijeme, često od naših političara – čiji se svjetonazori po pitanju ekonomije gotovo u potpunosti preklapaju – imamo priliku slušati o tome kako ideologija u 21. stoljeću nije bitna, te da su našoj zemlji samo potrebne dobre reforme. Treći put, ili nacionalno jedinstvo na koje nas pozivaju takvi, može biti utemeljeno samo na ideologiji hrvatskog nacionalizma, i zato su nam sada, kao i uvijek, potrebne ideološke podjele, rasprave i sukobi. Jedino tako možemo povući jasnu granicu između sebe i onih koji su se u Lisinskom, kako 1990. godine, tako i prošlog mjeseca, zatekli na krivoj strani povijesti.

 

Atmosfera ispred Lisinskog uoči Prvog općeg sabora HDZ-a u veljači 1990. godine (Izvor: hdz.hr)

Koncert za ksenofobnu volinu

$
0
0

Ladislav IlčićPopisom stanovništva 2011. godine, u RH je registrirano 62.977 muslimana po vjeroispovijesti ili 1,47 posto svih žitelja. Nacionalno ih se 27.959 izjasnilo Bošnjacima, 9647 Hrvatima, 9594 Albancima, 6704 Muslimanima, 5039 Romima, 2361 drugih nacionalnosti, 762 neopredijeljenih nacionalnosti, 343 Turcima, 217 Makedoncima, 159 Crnogorcima te ostatak pripadnicima etničkih skupina s manje od 100 osoba. Muslimani stoljećima žive u Hrvatskoj, pridonose njezinom boljitku i u Domovinskom su ratu branili tu svoju domovinu. Nikakvi ilčići nemaju pravo govoriti protiv njih ni u svoje, a kamoli u ime svih Hrvata i ostalih građana. Nacionalnost  i vjera nemaju blage veze jedna s drugom. To su kruške i jabuke, a kad se počnu zbrajati – rezultat je Dachau, Auschwitz, Jadovno, Metajna, Jasenovac…

Marijan Vogrinec

Ako varaždinski violinist Ladislav Ilčić iz „domoljubnog“ orkestra šefa HDZ-a Tomislava Karamarka kani i u „Visokom domu“ svirati ksenofobne i inkvizicijske koncerte na kakve se odvažio u tv-emisiji Novi dan N1 Hrvatska, građanima je bolje da su masovno počiniti harakiri, nego takve pustili preko saborskog praga. A Ilčić, na nesreću hrvatske politike i duševnog mira građana, ni približno nije jedini vjesnik isključivosti u družbi Karamarkovih „domoljuba“, čija će netrpeljivost pretočena u samodopadnu retoriku tek zagorčati život najbrojnijoj stranci u RH. „To nije stav Domoljubne koalicije, moramo prvo vidjeto o čemu se radi“, vadio se Karamarko. Shvaća da je Ilčić nepromišljeno, u zao čas izborne blamaže i čak daljnjeg pada koalicijskog/HDZ-ovog rejtinga, usred to be or not to be pregovora s Mostom, svojim protumuslimanskim, civilizacijski neprobavljivim rasizmom survao lavinu javnog zgražanja na ionako impotentnu desnu političku opciju.

„Mislim da smo trebali biti kao Mađari“, žustro je pametovao u Novom danu tv N1 Hrvatska, „i ograditi se bodljikavom žicom. Treba zaštititi svoj suverenitet i sigurnost, (…) Mi imamo milijune ljudi u Africi i Aziji koji žele doći u Europu. Mi ne razmišljamo o tome da će ti ljudi preplaviti Europu i da su oni biološki jači od Europljana jer imaju puno djece. Važna je i kulturna politika. Njihova djeca su jednako vrijedna, ali nisu ista. Trebamo se zapitati želimo li mi u Hrvatskoj milijun muslimana. Oni imaju drugačiji mentalitet, to će promijeniti kulturu.“

I još, fortissimo zaposlenika Simfonijskog orkestra HRT-a te šefa svjetonazorski i politički zakržljalog Hrasta (osnivačica Željka Markić): „Velika je razlika između muslimana i Hrvata. U radnim navikama, u odnosu na život, idealima, prema ženama. Mi smo različiti. Jednako smo vrijedni, ali smo različiti. Multikulturalnost je mrtva, to je rekla i Angela Merkel. Države moraju razmišljati o svom identitetu“. Krupne riječi, izvrnut smisao Merkeličine poruke, maloumna politika tek dostojna nakazne kreativističke ideje o nadomoći bijele rase. Iako mu samom nije došlo iz stražnjice u glavu to zašto/čime je izazvao javnu sablazan, a nitko ga pametniji nije pravodobno upozorio da uljuđeno građansko društvo nigdje većinski ne trpi ksenofobe, ipak se odvažio ratoborno zaprijetiti sudskim progonom novinarima i svima koji su ga „napali“.

Kreativistička „ljubav“

Njega, jelte, Ladislava Ilčića, perjanicu protuškolskog Grozda, prvoborca tzv. konzervativne kontrarevolucije i crkveno-laičke akcije O = M + Ž, protivnika Modula 4 zdravstvenog odgoja, kondoma i pobačaja slobodnom voljom trudnice. Pa kako je moguće, retorički se pita Ilčić, da nitko nije želio primijetiti najbitnije: ta cijeli je njegov iskaz prožet porukom da su „muslimani i Hrvati jednako vrijedni“ i da je samo ponovio ono što su govorili državnici Poljske, Češke, Mađarske, Slovenije… Ima jedan prostodušan vic iz Ilčićevog šireg zavičaja, koji može lijepo poslužiti u ovoj prigodi. Pitali seljani Štijefa što će učiniti sa silnim novcem kojeg je dobio na lutriji, a on će ponosno: „Bum si zel fiškala i se vas bum tužil“.

Bit će zanimljivo i sucu i poroti, a bormeš i medijima, kad „časni zastupnik“ Ilčić bude objašnjavao čime se njegove rasističke izjave, neprimjerene civiliziranom društvu kakvim bi Hrvatska proklamativno željela biti, pa ih je predvidjela  pravosudno sankcionirati, razlikuju od kreativističke „ljubavi“ prema Židovima i ljudima sa Srednjeg i Bliskog istoka. Ili, čime će argumentirati da osobno ne misli o muslimanima/izbjeglicama to što je, ne navodeći izvor, kao, citirao iz Poljske, Češke, Mađarske, Slovenije… Budući da je – bez obzira kako, zašto i s kim – dobio prolaz u saborske/zastupničke klupe, da odgovara javnosti za svaku svoju riječ, nije mu dopušteno laprdati rasističke gluposti o izbjeglicama. Upravo da ih i dođe milijun u RH, što neće ni u teoriji, što Ilčić ima s tim? Njega nitko neće pitati.

Ti nesretnici u milijunskim masama – i kroz RH – bježe glavom bez obzira od „zapadnih demokratskih vrijednosti“ i „našeg načina života“ što u njihovim domovinama nepozvani, zločinačkim nasiljem, morem krvi, ognjem i totalnim razaranjem tuđih domova ucjepljuju SAD/NATO i saveznici (Francuska, Velika Britanija, sada i Njemačka…). Islam ima o multikulturalizmu neusporedivo jača i pozitivnija iskustva od kršćanstva, a dok su na Srednjem i Bliskom istoku cvjetale umjetnosti, medicina, astronomija, matematika, geometrija, graditeljstvo, filozofija i humanističke vrijednosti, Ilčićeva je Europa malne skakala po granama i zirkala iz diluvijalne Altamire, grijala se uz paleolitske vatre u Lascauxu i na Hušnjakovu brdu uglavljivala kremene oštrice na vrhove kopalja.

Bez islama/muslimana „civiliziranoj“ bi Europi danas bilo uskraćeno neprocjenjivo djelo duha i uma antičke Grčke i starih civilizacija Istoka, pa kad Ilčić, kreacionisti i takvi labrtaju o kulturi, razlikama i biološkim ugrozama, legitimiraju neosnovanu mržnju, neznanje i humanističku nekompetentnost. Ljudi se ne dijele po nacijama i vjerama, nego na ljude i neljude. Sve su vjere i nacije jednako vrijedne  Ali kako bogobojaznom Ilčiću utuvti u glavu ono što još 1095. godine nije stalo pod mitru zemaljskom nasljedniku sv. Petra, Urbanu II. Otada Francuzi ne prestaju ubijati „nevjernike“ po zemljama „oko Kristova groba“: tada križarskim mačem, danas nosačem zrakoplova Charles de Gaulle i laserski navođenim projektilima. Danas se Krist zove Nafta, a „nevjernički“ potentni muslimani – biološka ugroza Zapada.

„Poštovanje među bijelim nacijama, zajedništvo u borbi protiv zajedničkih neprijatelja i uzajamna težnja napredovanju jedni su od glavnih polaznih točaka u našoj borbi, čijom bi primjenom hrvatsko društvo dosegnulo slobodu za njegov daljnji razvitak“, citira novinarka Ana Kuzmanić na portalu H-Alteru zauzetost domaćih kreativista na tome. „Naša rasa već se susretala kroz povijest s brojnim bitkama za opstanak, ali nikada u ovakvoj mjeri kako je to danas, kada je naš biološki opstanak doveden u pitanje. Naš vlastiti nemar i zapostavljanje temeljnih zakona prirode najvažniji su razlog tome, a taj nemar posljedica je stoljeća zlokobne i podmukle propagande i izopačenja misli i razuma bijelog čovjeka“.

„Velika je razlika između muslimana i Hrvata. U radnim navikama, u odnosu na život, idealima, prema ženama. Mi smo različiti. Multikulturalnost je mrtva. Trebamo se zapitati želimo li mi u Hrvatskoj milijun muslimana“, kreativistički besramno kliče novopečeni saborski zastupnik. Civilizirana, građanska Hrvatska ne misli tako. Ksenofobiju i šovinizam u svim duginim nijansama nagradila je i na prošlim parlamentarnim izborima većinskim vritnjakom razvikanim „domoljubima“ i „praktičnim katolicima“. Ruži Tomašić, Željki Markić, Milanu Kujundžiću…

Zbog bolesne Karamarkove opsesije premijerskim foteljem te HDZ-ove prijeke potrebe i za najcrvljivijim saborskim mandatom, inercijom su pri vrhu koalicijske liste tzv. „domoljuba“ prepuzali preko praga „Visokog doma“ i likovi koje (kao ni njihove stranke) birači inače ne bi propustili ni do kule Lotršćaka. Budući da je RH već 1990-ih godina skrojen kao toplo mjesto na kojem su se ugnijezdili Mizaru, Kikazaru i Iwazaru u crnim sudačkim togama, još neko vrijeme ne treba očekivati tu sreću da će se društvo očistiti od govora (i djela) mržnje, političko-ideološke zloće, svjetonazorske isključivosti…

I tako će Ladislav Ilčić, ako ga možebitni novi/izvanredni parlamentarni izbori (po HDZ-ovoj tajnoj želji?) ne izbace iz Sabora, moći nekažnjeno, sasvim „kršćanski“, plašiti građane najezdom „milijun muslimana“. Oni će ugroziti opstanak Hrvata, kojih se ionako svake godine rađa 10.000 manje. Usto, „velika je razlika između muslimana i Hrvata. Biološki su jači od Europljana jer imaju puno djece.“ Grozna opsesija iz zemlje koja, u pohvalu državne pameti, nije na svoje granice navukla mađarski licencirana čelična vrata i kilometarske nizove bodljikave žice. Neka je Viktoru Orbanu, kojem se ilčićevski tresu gaće od izbjegličke „ugroze naše vjere, kulture i nacije“. A izbjeglice uopće ne žele ostati u Mađarskoj. Ni u Hrvatskoj i tako tim zemljama europskog jugoistoka.

Hrvatskoj ne treba Unija zakrabuljena u paukovu mrežu žice, s vojskom i policijom na granicama, dugim cijevima i tenkovima koji će u konc-logoru „čuvati“ laž i privid zajedništva, papirnate demokracije i ljudskosti. Ni Hrvatima ne treba Hrvatska koja će zazirati od manjina i gostoprimstva „različitima“. Ma što mislili i govorili ilčići. Izmišljeni strah nije uspijevao promijeniti povijesno ugodno iskustvo zajedničkog života na ovim prostorima, koji ni po kojem naravnom zakonu nisu ekskluzivno hrvatsko leno. I prije Hrvata su ovdje mnogi narodi imali svoju domovini, i poslije njih će tu netko živjeti u svojoj domovini. Ako u međuvremenu Plavi planet ne odleti u vražju mater zbog ratnog/ekološkog kretenizma munjenih potomaka Eve i Adama.

Kruška + jabuka = Jasenovac

Popisom stanovništva 2011. godine, u RH je registrirano 62.977 muslimana po vjeroispovijesti ili 1,47 posto svih žitelja. Nacionalno ih se 27.959 izjasnilo Bošnjacima, 9647 Hrvatima, 9594 Albancima, 6704 Muslimanima, 5039 Romima, 2361 drugih nacionalnosti, 762 neopredijeljenih nacionalnosti, 343 Turcima, 217 Makedoncima, 159 Crnogorcima te ostatak pripadnicima etničkih skupina s manje od 100 osoba. Muslimani stoljećima žive u Hrvatskoj, pridonose njezinom boljitku i u Domovinskom su ratu branili tu svoju domovinu. Nikakvi ilčići nemaju pravo govoriti protiv njih ni u svoje, a kamoli u ime svih Hrvata i ostalih građana.

Nacionalnost  i vjera nemaju blage veze jedna s drugom. To su kruške i jabuke, a kad se počnu zbrajati – rezultat je Dachau, Auschwitz, Jadovno, Metajna, Jasenovac… „Konačna rješenja“, zlo sjeme „krvi i tla, nacije i vjere“, „u ime Krista protiv komunista“… Taj mutirajući virus zla i rasističke pakosti živnuo je u RH početkom 1990-ih godina, ali nije mrtav ni danas.

Šef HDZ-a i tzv. domoljubne koalicije Tomislav Karamarko, žustro mamuzajući premijerske ambicije bez uvjerljivog biračkog pokrića, učinio je medvjeđu uslugu i sebi i HDZ-u. Navukao si je u „domoljubni“ (sic) tabor konzerva-likove s rigidne desnice, koji ničim pametnim nisu zadužili birače niti su zaslužili zastupati njihovu volju u Hrvatskom saboru. Ispad tipa „milijun muslimana u Hrvatskoj“, nažalost, nije prvi niti će biti posljednji. Sreća je u nesreći što će se među zastupnicima naći solidan broj nabrušenih inteligenata, koji ne mogu dočekati ksenofobe i ine redikule da samo zinu čistunski liječiti komplekse i predrasude.

Protiv političkih nebuloza Ladislava Ilčića žestoko su se obrušili svi koji nešto znače u politici i intelektualnim krugovima u RH, uključujući najviše predstavnike Islamske zajednice. Pomoćnik ministra branitelja Bojan Glavašević možda je najupečatljivije komentirao ispad: „Ein Volk, ein Europa, ein Ladislav“, a bivši ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, pak: „Kad taj čovjek bude govorio, ja ću izaći iz Sabora“. No, pitanje za milijun eura, na koje ni sam Karamarko ne zna odgovoriti: što jednoj navodno ozbiljnoj političkoj opciji koja želi vladati državom trebaju ljudi poput Ladislava Ilčića? Ne donose, nego odnose mandate, a – čine veliku štetu.

tacno

 

Putovanje na mjesta ljudske patnje: Dosta je s kulturom (zlo)upotrebe mrtvih!

$
0
0

VukovarStudijski put u Vukovar, Jasenovac i Prijedor planirali smo relativno dugo. Kroz naš rad na izgradnji mira na prostoru bivše Jugoslavije i suočavanje s prošlošću koje mu je jedan od preduvjeta, sa ovim se mjestima također susrećemo dugo, prvenstveno kao simbolima patnje i stradanja. Iako su po prirodi univerzalni, njihov je predznak izrazito nacionalan. Nije riječ o pukom pripisivanju, već o ljudskoj i historijskoj činjenici, naime, na tim su mjestima ljudi stradali baš zato što su pripadali, odnosno, zato što su doživljeni kao pripadnici određene etničke skupine. Ta je historijska činjenica i temelj upotrebe ovih mjesta danas. Stoga nam se činilo važnim da, uz cijeli CNA tim koji čine ljudi iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, na put pozovemo i naše kolege/ice i prijatelje/ice, mirovne aktiviste/ice iz Makedonije i sa Kosova. Željeli smo zajedno posjetiti ova mjesta i razgovarati o njima, o njihovim složenostima, sličnostima i razlikama, kao i o značaju koji imaju u etno-nacionalnoj strukturi dejtonskog trougla (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Srbija), ali i na području cijele bivše Jugoslavije. Željeli smo vidjeti kako se sjećamo svojih mrtvih, te kakvu pouku za budućnost ovo sjećanje nosi.

Na put smo krenuli 23.11., i prvo smo posjetili Vukovar. U sljedećih nekoliko dana obišli smo Jasenovac, Donju Gradinu, Sanski Most i Prijedor (ovdje možete naći osnovne informacije o spomen mjestima koja smo posjetili). Ova mjesta smo izabrali zbog njihove međusobne isprepletenosi u nacionalnim narativima postjugoslavenskih zemalja. Ona su Prošlost, koja uvijek iznova oblikuje našu sadašnjost, a budućnost čini krajnje (ne)izvjesnom.

Vukovar

Vukovar 1991. je po mnogočemu bio primjer onoga što će zahvatiti bivšu Jugoslaviju u godinama koje su uslijedile – opsada grada, mučenja, zatočenja, pogubljenja, potpuno razaranje dobara i života, ljudska moralna i svaka druga degradacija. Stalni postav izložbe „Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.“ predstavlja rekonstrukciju bolničkog života tijekom tri mjeseca opsade, bez struje, vode, lijekova i medicinskih potrepština. Ovdje su upisani i brojevi ranjenih i poginulih koji su svakodnevno zaprimani u bolnicu, kao i imena ranjenika i medicinskog osoblja odvedenih iz bolnice na stratište na Ovčari. U ratne dane vukovarske bolnice uvodi kratki film, zbirka tv reportaža iz opkoljenog i porušenog grada, snimke mrtvih tijela na porušenim ulicama, krvi i razaranja.

“Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991” (FOTO: nenasilje.org)

Lutke postavljene u nekadašnje atomsko sklonište bolnice u kojemu su ranjenici i osoblje bolnice boravili, nemaju lice niti ime. No, zna se „čije su“, govore to krunice koje su nekima od ovih ranjenika položene na prsa. U posljednjoj sobi muzeja gori svijeća, imena ljudi koji su iz bolnice odvedeni po slomu obrane grada nabrajaju se iz zvučnika. Ovo će ostati s vama još neko vrijeme, kad izađete iz bolnice osjećate se ljudski poraženo. Ako dolazite s „druge strane“ ovakva postavka muzeja vas a priori osuđuje, jednako kao što to čine mnogi drugi naši spomenici, bez obzira na to tko ih je postavio. Bila sam ovdje nekoliko puta, u razmaku od nekoliko godina. Čini mi se da vrijeme čini svoje, pa je ta krivnja koja vam se slijeva niz ramena i u kosti sada nešto razrjeđenija. No, ostaje dojam da su autori postava to i htjeli, ili barem nisu razmišljali o učincima koje preplavljivanje emocijama ima na posjetitelje.

O bolnici smo najviše i razgovarali, ostavi vas nemoćnim. „Mi“ koje se ovdje pojavljuje je samorazumijevajuće. Tako je i s neprijateljem, on nema ime, ali je svugdje prisutan: jugovojska, velikosrpski agresor, četnici. Razgovarali smo o ljudima koje znamo, a da su u Vukovaru poginuli, i ne samo sa hrvatske strane. O prijateljičinom mužu, 21-godišnjaku kojeg su pokupili na ulici na vojnu vježbu i poslali na ratište, da se više ne vrati. O silnim poznanicima koji su se skrivali po tuđim kućama i pod lažnim imenima. O dezerterima iz JNA. Za njih ovdje nema mjesta, ali nema ga nigdje, ovi poginuli ne pripadaju nikome jer se njihova priča ne uklapa niti u jedan narativ, ona je prešućena. Pljačke, razbojništva, ubijanja, silovanja, nikad ne čuješ  da su se naši ljudi proslavili dobrim djelima, reći će moj kolega. Odeš 200 ilometara dalje, i priča se okrene. U ovakvoj postavci stvari rat je neupitan, on je potpuno legitiman, važno je samo da se nađeš na „pravoj“ strani.

O ratu smo pričali sa brigadirom Petrom Ćavarom, našim vodičem kroz izložbe postavljene u Memorijalnom centru Domovinskog rata u kasarni/vojarni vukovarske 204. brigade. Ovaj nesuđeni agronom i pjesnik (odgovor na naše pitanje šta bi bilo da nije bilo rata) pričao je s nama o tome kako mir nema alternative, i kako je to poruka koju u centru nastoje prenijeti osmoškolcima koji dolaze u posjetu Vukovaru. Miris bolnice nekima je od ratnih veterana iz naše grupe bio teži od mirisa fronta, podijelili su. Kad smo se našli u kasarni, proradio je i taj štit-mehanizam, da se razgovara o naoružanju ne bi li se pobjeglo od težine, od emocije u banalnu racionalizaciju. Rat je velika priča koja proguta sve što se ne uklapa u herojski, epski narativ, nema suptilnosti niti kompleksnosti.

Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata jedan je od estetski ljepših spomenika žrtvama u ratovima 1991-1999. Podignut kraj lokaliteta masovne grobnice, čije su žrtve simbolički prikazane u redovima bijelih mramornih križeva, on također nosi simbol križa i potpuno se uklapa u narativnu matricu žrtve, križnog puta i uskrsnuća. To je priča, razgovarali smo kasnije, o hrvatskoj Hrvatskoj, bez obzira što su tu pokopani i Nijemci i Bošnjaci i mnogi drugi. Njena je funkcija da pokaže iracionalnu mržnju „onih drugih“ protiv „nas“, crno-bijelu ekspoziciju. U tom smislu na groblju su razdvojeni civili i vojnici, i porodice od vojnika, smještajući ove potonje u prvi red, prema zaslugama.

Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru (FOTO: hr.wikipedia.org)

Spomen dom na Ovčari dostojanstveno je mjesto. Smješten je u hangaru u kojem su zatočenici dovedeni iz vukovarske bolnice mučeni, te potom odvedeni na stratište 800 metara dalje, i pogubljeni. 261 žaruljica na stropu simbolizira njihov ukupan broj. U hangaru su njihove fotografije, nešto osobnih stvari koje su pronađene na mjestu grobnice. U ritmičkog slijedu te se fotografije pale i gase, dovodeći ih povremeno natrag u postojanje. U sredini hangara je spirala koja sa sobom odnosi imena poginulih, koju je autor nazvao Spiralom zla. Na mjestu gdje su ubijeni i pokopani u masovnu grobnicu stoji spomenik. Nedugo prije našeg dolaska bio je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, kako se službeno naziva. Crveno-bijelo-plave svijeće svuda oko nas. Na spomeniku piše:

U spomen na 200 ranjenih hrvatskih branitelja i civila iz vukovarske bolnice pogubljenih u velikosrpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku. Ovčara 20. studenog 1991.

Hrvatski narod prosinac 1998.

Danas Vukovar pohode tisuće ljudi. U obilasku muzeja Vukovarska bolnica rečeno nam je da muzej godišnje primi i do 100 tisuća posjetitelja. Svi će ti posjetitelji, kao i mi, posjetiti i Memorijalni muzej Domovinskog rata, smješten u kasarni/vojarni vukovarske 204. brigade, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, te spomen dom i spomenik na Ovčari. Vukovar je grad memorijal, obnovljen za sjećanje na „herojsku žrtvu golorukog naroda koji brani svoju zemlju od višestruko brojnijeg i oružano nadmoćnijeg neprijatelja“. Žrtva je kolektiv, neprijatelj je kolektiv. Stvari su tako zacrtane i upisane, u spomenicima, u obilježjima, u zastavama i svijećama, ovdje se hrvatski narativ nadaje kao samodovoljan, od Hrvata za Hrvate. No, nema boljeg dokaza zločina od onog kada mjesto zločina posjete i svoje poštovanje prema žrtvama iskažu oni za koje ovdje nije previđeno mjesto. Prisustvo „drugih“, koji su došli u dobroj volji, narušava tu samodovoljnost. Stradanje Vukovara i Vukovaraca je univerzalno strašno, i kao takvog ga se treba sjećati. Samo ako ga priznamo kao univerzalnu ljudsku žtrvu, možemo osigurati da se više nikada ne ponovi.

Jasenovac i Donja Gradina

Sljedeći dan posjetili smo Jasenovac i Donju Gradinu, dijelove nekad jedinstvene memorijalne cjeline koja je raspadom Jugoslavije podijeljena između Hrvatske i entiteta Republika Srpska u Bosni i Hercegovini. Jasenovac je mjesto iznimne historijske važnosti, ali slabog društvenog statusa. O tome govori i broj posjetitelja, koji je deset puta manji nego u Vukovaru. U Jasenovcu i Donjoj Gradini rade iznimni ljudi – Ivo Pejaković, Đorđe Mihovilović i Dejan Motl – kustosi koji međusobno aktivno surađuju preko državnih granica i političkih ograničenja u nastojanju da kompleks logora Jasenovac ima prvenstveno edukativnu funkciju, da se više nikome i nikad ne ponovi.

Iako se čini da se o Jasenovcu sve zna, u posljednjih 20 godina on nestaje iz hrvatske političke i historijske stvarnosti, koja se, pokušajima historijskog revizionizma ili pukom političkom manipulacijom, od njega nastoji ograditi. Jasenovac je mjesto holokausta nad Židovima i genocida nad Srbima i Romima. U hrvatskoj sadašnjosti ovaj drugi dio rečenice se počesto zanemaruje, iako je od 83145 dosad identificiranih žrtava najviše Srba, njih 47.627. Ovi su brojevi materijalizirani u imenima čitavih porodica pogubljenih na ovom stratištu, i upisanih u pločama Memorijalnog muzeja koja vam, simbolički i doslovno, vise kao mač nad glavom dok prolazite njegovom tjeskobnom arhitektonskom strukturom.

Kameni cvijet na mjestu koncentracijskog logora u Jasenovcu (FOTO: nenasilje.org)

Brojčana će manipulacija postati jedno od najčešćih opravdanja za započinjanje rata 1991. godine. To nije relativizacija, već činjenica. To je kao da gledate u materijaliziranu spiralu nasilja – herojska žrtva i pravednički gnjev koje te silne besmislene smrti porađaju će, ukoliko im se ne pristupa konstruktivno, s vremenom od žrtve učiniti dželata. Sve to baštinimo od jugoslavenske kulture sjećanja. Nikad ekshumirani, nikad dostojno pokopani, nikad točno prebrojani, slavljeni kao bezimeni heroji i upotrebljeni za opravdanje nasilja koje će uslijediti. Ta lekcija nigdje nije očitija nego kad stojite ispod jasenovačkog cvijeta okruženi masovnim grobnicama.

Ono što u Jasenovcu bolno nedostaje jest počinitelj. Osim nekoliko ustaških proglasa, eksponata u Memorijalnom muzeju, o samoj NDH u Jasenovcu nećete saznati ništa. Da bi se takav obim zločina mogao provesti potrebna je podržavajuća državna struktura, rasni i diskriminirajući zakoni, i tiho slaganje većine koja promatra kako njihove dojučerašnje susjede odvode u smrt. No, umjesto konstruktivnog suočavanja s ovom stranom hrvatske prošlosti, o njoj se izabralo šutjeti, kao da je povijest linearni pravac čije je dijelove i posljedice moguće izolirati na određeni segment vremena. Ako je Jasenovac kolektivno sjećanje, koja je njegova društvena funkcija? Što smo iz Jasenovca naučili?

Donja Gradina je dio jasenovačkog logora koji je bio namijenjen za egzekucije desetina tisuća ljudi, koji i danas leže u toj zemlji. Stratište koje nosi preko stotinu masovnih grobnica – raspoznat ćete ih kao udubljenja u tlu – mjesto je tišine. U ovom gotovo poetskom okruženju, jer u Donjoj Gradini postoje samo livade i šuma, stoje ti brojevi. Pod Kozarom, koja je i u Drugom svjetskom ratu i u ovom našem posljednjem, izbrojala hiljade smrti, ne možeš se oteti dojmu da su nama na ovim prostorima samo brojevi važni – u regionalnom natjecanju brojevi pokazuju čija je žrtva bila veća, tko je najviše stradao i tko je najveća žrtva. Iz ovoga slijedi relativizacija zločina počinjenih s „naše“ strane, te relativizacija tuđe patnje. Brojevi su smrtni neprijatelji empatije s „drugim“, zato ih svi lažiraju, ili barem ne čine ništa da bi se do pravih brojeva došlo. Ova se činjenica odnosi na sve postjugoslavenske zemlje.

Prijedor – Keraterm, Omarska, Trnopolje

Pedeset kilometara od Donje Gradine nalazi se Prijedor. Zločini počinjeni na ovom području od 1992. dobro su dokumentirani i dokazani, i zahvaljujući tome je inicijalno i utemeljen Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju. Za razliku od Vukovara, gdje stradanje obilježava većina pa je ono i državno priznato, u Republici Srpskoj usprkos nizu dokazanih činjenica, sudskih procesa i najvećem broju osuđenih za počinjene zločine, ova mjesta i događaje i dalje obavija zavjet šutnje. U Prijedoru nije lako biti, niti o njemu pisati. Logori, mučenja, silovanja i pogubljenja se lakše podnose ako stoje u nekoj davnijoj prošlosti, kad su akteri već davno umrli, pa o njihovom zločinstvu možemo razmišljati u patološkim kategorijama. No, ovakvi razmjeri zločina nikad nisu proizvod nekog poremećenog uma, koliko sistematske kampanje svih razina (para)vlasti, strahovlade i šutnje većine, i to je ljudski poražavajuće. Mjesta zločina u prijedorskoj opštini su u najvećem broju neobilježena, a pristup ovim mjestima se opstruira.

U obilasku prijedorskih mjesta stradanja i sjećanja pridružio nam se Edin Ramulić iz udruženja Prijedorčanki „Izvor“,  svjedok ovih događaja i urednik Knjige nestalih opštine Prijedor „Ni krivi, ni dužni“. Surađivati s Edinom je duboko inspirativno. Tegobnom kontekstu i realnosti unio je treću dimenziju, pitanje kako konstruktivno postupati s tim s čim smo suočeni. Naš obilazak započeli smo u Keratermu.

Fotografija iz logora Omarska (FOTO: nap.ba)

Da su hangari pred kojima smo se našli mjesto zločina govore ožiljci od metaka koje trpe zidovi. I spomen ploča koja je ispred jednog od njih postavljena gerilski, bez dozvole. Radni strojevi, stražarska kućica, pas čuvar i sveprožimajuća hladnoća jedini su svjedoci našeg boravka ovdje. Edin nam objašnjava gdje je zloglasna soba 3, prepričava što se ovdje dogodilo. Damir Došen, jedan od osuđenih za ovaj zločin, svoju je kaznu odslužio, i može ga se sresti na društvenim mrežama ili na ulici.

Za ulazak u Omarsku trebala nam je dozvola uprave rudnika koji je trenutno u vlasništvu svjetski vodećeg proizvođača željeza ArcelorMittala. Vrijeme posjete nam je strogo ograničeno na jedan sat. Nedugo prije našeg dolaska padao je snijeg, blato svuda oko nas. U blatu su nas prisilili stati, iako je pred rudničkim zgradama asflatirani parking. Potom smo upozoreni da snimati možemo samo zloglasnu Bijelu kuću, drugo nam je zabranjeno zbog, kako su rekli, opasnosti od industrijske sabotaže. Stojimo pred Bijelom kućom, fizički ograničeni da vidimo i razgledamo cijeli logor. U nju su zatvorenici dovođeni na ispitivanje, premlaćivani, mučeni i ubijani. Nije to najstrašnija zgrada na području rudnika-logora. Zvjerstva su se događala u svim njegovim dijelovima, iz malene crvene kućice koja stoji 100m od nas nitko nije izašao živ, zato o njoj i ne postoje svjedočanstva. Budući da nam je poznato da obitelji žrtava godinama bezuspješno nastoje da se prostor logora dostojno obilježi, razgovaramo o mogućnostima. Procjena je da će ArcelorMittal za nekoliko godina isrcpiti svu željeznu rudu s ovog područja, što će vjerojatno olakšati nastojanja za memorijalizacijom ovog lokaliteta. To je istovremeno i tragična činjenica, plansko je iskopavanje rude, za razliku od ovakvog kapitalističkog, desetljećima omogućavalo kruh brojnim obiteljima s ovog područja. No, sve se ionako već promijenilo, Omarska će od 1992. ostati zabilježena kao koncentracioni logor.

Istraživanje grobnice Tomašica je završeno, što je podatak koji ćete teško naći jednostavnim guglanjem. Nije to činjenica koja se rado spominje, budući se masovne grobnice ove veličine mogu beskrajno politički eksploatirati, kao što je slučaj i sa ostalim mjestima stradanja, i to ne samo u Bosni i Hercegovini. Toga smo bolno svjesni dok stojimo među zemljanim humcima nastalim iskapanjem, i malim jezerom u kojem su napadali snijeg i kiša pronašli svoje prirodno ispunjenje. Edin nam govori o činjenicama, brojevima, odgovara na naša pitanja. Nevjerojatno je koliko je čovjek kao takav sklon romantičnim predstavama, poput one naše da je o postojanju grobnice dojavio netko tko više nije mogao trpjeti duševne boli i košmarne snove. Takvo što rijetko se događa, svjedoči o tome i broj Prijedorčana koji se još uvijek vode kao nestali. Priča je da je grobnica otkrivena razmjenom informacija, možda dijelom i političkom trgovinom između Federacije i RS-a. Ovo su mjesto pohodili brojni političari obećavajući pravdu za žrtve. Do danas se ništa bitno nije promijenilo.

Obilježje pred jamom nad kojom su bijena 124 čovjeka (FOTO: nenasilje.org)

Nije nam prvi put u Trnopolju, stoga nam je već poznato da se u dvorištu, s prednje strane logora, nalazi spomeniku palim borcima RS-a iz Trnopolja. Teško se oteti dojmu da takva inicijativa predstavlja „maskiranje“ prostora, ili krađu sjećanja na proživljenu patnju, iako je on sam već pomalo pohaban, vrijeme čini svoje te je u nedostatku brige sa spomenika spala i ploča. Ovdje smo imali prilike razgovarati s Fikretom Alićem, čovjekom koji je 1992., snimljen ovdje iza logorske žice, sablasno neuhranjen i izmučen, postao simbolom stradanja u prijedorskim logorima. Zahvaljujući i ovoj fotografiji, svijet je upoznat s postojanjem logora što je uvjetovalo njihovo zatvaranje. Fikret se, nakon teškog ratnog razdoblja i dugog zdravstvenog oporavljanja, 2006. vratio u Kozarac u opštini Prijedor. Ovaj skroman čovjek, koji sve što je pretrpio nosi stoički i pomirljivo, okrenut je prema budućnosti. S nama se susreo kako bi odaslao poruku mira, kaže. Tako on priča svoju priču, s namjerom da se više nikom i nikad ne ponovi. Svi smo bili duboko potreseni ovim susretom.

Sanski Most

Iz Trnopolja smo se zaputili ka Sanskom Mostu, pa potom ka Hrastovoj Glavici. Ovdje su 1998. ekshumirani posmrtni ostaci 124 osobe, prethodno zatočene u logorima Keraterm i Omarska, te još dvije osobe za koje je forenzika utvrdila da su u jamu bačene još u Drugom svjetskom ratu. Ova prirodna jama, smještena je u šumi, na kraju šumskog puta. Okolni je krajolik idiličan, prekriven snijegom, neometan prolaznicima. Ulaz u jamu sada je zagrađen. Kako je ovaj lokalitet na području Federacije, spomen obilježje ovdje je postavljeno na dvadesetu obljetnicu zločina:

Nad ovom jamom su 6. augusta 1992 godine pripadnici srpske vojske i policije ubili 124 zatočenika iz prijedorskih logora smrti Keraterm i Omarska. Ubijali su ih po trojicu svezane žicom i bacili u ponor dubok preko 20 metara. Skeletni ostaci su pronađeni 1998 godine kada su izvađene i kosti dvojice Sanjana ubijenih u Drugom svjetskom ratu. Spomen obilježje podižemo na 20. godišnjicu zločina u nadi da nikada više u ovu jamu neće bacati nevine ljude.

Udruženje Prijedorčanki „Izvor“
Udruženje logoraša Sanski Most

Edin nas je upitao je li postavljena ploča previše generalizirajuća, i predstavlja li kao takva prijetnju Srbima povratnicima u okolna sela. Zahvaljujući istraživanju koje smo provodili u posljednje tri godine, a koje se odnosi na spomenike nastale na području BiH nakon ratova 1991-1995., svjedočili smo brojnim spomeničkim inskripcijama. Vrlo često, iz boli, tuge i bijesa na spomenicima se nađu dušmani, četnici, ustaše, zločinci, riječi zauvijek i nikad, ni oprostit, ni halalit, ni zaboravit, vječna pouka. Ovo nije takvo obilježje, ne mrzi nikoga, već opominje i sjeća se. Na spomen ploči su navedena imena poginulih i koliko su godina imali kad su ubijeni. Nakon ovih naših ratova nedostaju nam generacije i generacije ljudi.

U povratku smo posjetili Memorijalni kompleks Šušnjar u Sanskom Mostu. On možda najbolje pokazuje kako se spomenici mijenjaju u skladu s duhom vremena. Podignut za žrtve fašističkog terora i borcima NOR-a, tijekom posljednjeg rata je devastiran, i na njemu su napravljene intervencije koje su imale izmijeniti ideološku potku njegovog postavljanja, ali i etno-nacionalnu strukturu žrtava i boraca kojima je podignut. Prije nekoliko godina je proglašen nacionalnim spomenikom BiH. Mislimo da ga ne bi trebalo obnavljati. On je spomenik navodno slavnoj prošlosti, ali i spomenik njenoj krvavoj ideološkoj dekonstrukciji. Zato ga ovakvog treba sačuvati i dovoditi djecu da ga gledaju i nauče se stidu. Možda će stid biti početak sumnje u veličanstvenost njihovih predaka koji su se u borbi za njihovu bolju budućnost malo zanijeli, i ostavili im ovakvo naslijeđe, kojeg je Šušnjar najbolji primjer.

Devastirani spomenik u Memorijalnom kompleksu Šušnjar u Sanskom Mostu (FOTO: nenasilje.org)

Sve nas je ovo ostavilo u značajnoj mjeri zabrinutima i obeshrabrenima. Uz sve drugo, osim prošlosti dijelimo i kulturu sjećanja koja svojim epskim, herojskim narativima u obrazovanju i javnom prostoru ne dopušta propitivanje osnovne matrice. Naša (ne)davna ratna prošlost nam jasno kazuje koliko je takva postavka pogrešna. U njoj leži ogromna opasnost koja prijeti stalnim povratom nasilja, i rađa osjećaj da nam sve to visi nad glavom, da nam se ponovno može dogoditi.

U memorijalizaciji i kulturi sjećanja multiperspektivnost je nužna za otklon od crno-bijelog poimanja svijeta kao borbe dobra i zla jer istina je negdje između, u području sivog. Za nas je važno kako se mi kao živi ljudi ponašamo prema mrtvima. No, uz sve poštovanje koje zaslužuju, postoje i živi ljudi koji zaslužuju to isto. Tek će poštovanje ljudskog života i života uopće stvoriti prostor za zapitanost, za dijalog, da to ne bude još jedan krug koji se ponavlja, i na tome treba ustrajati. Zato valja posjećivati obilježena mjesta stradanja, pogotovo ako vas percipiraju kao pripadnike „neprijateljske grupe“. Prisustvo omogućava transformaciju ideološke matrice i otvara mjesto za poštovanje prema mrtvima i čovječnost prema živima. A pogotovo je važno posjećivati neobilježena mjesta stradanja, svojim dolaskom ih obilježavamo, sjećamo se i vraćamo dostojanstvo mrtvima. Tu smo da se ne zaboravi i da se nikome, nigdje i nikad više ne ponovi.

lupiga

 

Viewing all 481 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>